על נישואים חד מיניים ונשיא שחור

התמיכה בנישואים החד מיניים עשויה לא רק להניע את הדרום השמרני נגד אובמה, אלא עלולה לפגוע בו בקרב כל מצביעי האומה האמריקנית. לאורך השנים, סוגיית הנישואים החד מיניים מסיטה את המצביעים המתלבטים להצביע בעד הרפובליקנים, אבל אולי זו פשוט החלטה ערכית טהורה של הנשיא - בלי לעסוק בחישובים פוליטיים

הכרזה דרמטית (רויטרס)

ברק אובמה חייב את הנשיאות ואת הניצחון ההיסטורי שלו לתנועת זכויות האזרח האמריקנית. השבוע הוא הצטרף למאבק הזכויות הגדול ביותר שעדיין מסעיר את אמריקה, אולם במעשה הזה הוא הציב את הנשיאות שלו בסכנה. "חשוב לי להצהיר שזוגות חד מיניים צריכים להיות מסוגלים להתחתן", אמר אובמה בראיון לרשת ABC, לאחר שסגן הנשיא ביידן יצא בהצהרה דומה.

כבר שנים שהאמריקנים משתמשים בבתי הדין שלהם, במערכת הבחירות ובחקיקה כדי לנסות ולקבוע האם בני אותו המין יכולים להינשא ולקבל את הכרת החוק או לא, וגם האם ההכרה היא חלקית או זהה לזו שמקבלים הזוגות ההטרוסקסואלים.

הוויכוח לא נותר בגבולות הפוליטיקה האמריקנית אבל הוא בהחלט משפיע עליה. עבור מיליוני מצביעים אמריקנים דתיים, יחסים חד מיניים עומדים בניגוד מוחלט לערכי המשפחה המסורתיים. הם טוענים שלרשויות אין זכות להעניק לזוגות האלה מעמד דומה או זהה לזוגות בני אותו המין.

סוגיית הנישואים החד מיניים מסיטה מצביעים להצביע לרפובליקנים

לאורך כהונתו ניסה אובמה להישאר מחוץ לדיון הטעון הזה וטען שעמדתו "מתפתחת", אבל השבוע, בעיצומו של הקמפיין שלו לבחירה מחדש, הוא נאלץ לחשוף את עמדתו. סגן הנשיא ג'ו ביידן כבר התבטא בגלוי מספר פעמים בנושא ואמר שהוא תומך בנישואים בין בני אותו המין, זאת ימים ספורים לפני שהמצביעים בצפון קרוליינה הדגישו את האיסור שמעוגן בחוקת המדינה.

צפון קרוליינה היא המדינה ה-31 מתוך 50 המדינות בארצות הברית שהצביעה נגד הנישואים החד מיניים, אבל ישלמדינה הזו יש חשיבות יוצאת דופן עבור הנשיא. בבחירות שנערכו ב-2008 , אובמה הצליח לנצח בהפרש של פחות מאחוז אחד במדינה שנחשבת שמרנית במיוחד. צפון קרוליינה היא אחת המדינות המרכזיות שבהן הוא רוצה לנצח שוב, כדי להישאר בבית הלבן.

התמיכה בנישואים החד מיניים עשויה לא רק להניע את תושבי המדינה נגד אובמה, היא יכולה לפגוע באובמה בין כל מצביעי האומה האמריקנית. לאורך השנים, סוגיית הנישואים החד מיניים מסיטה את המצביעים המתלבטים, אותם "קולות צפים", להצביע בעד המפלגה הרפובליקנית והיא אפילו גורמת למחלוקות בין מצביעי המפלגה הדמוקרטית.

האם אובמה מרגיש חובה ערכית? 

האמריקנים חלוקים בדעתם. על פי סקר גאלופ, 50% מהאמריקנים טוענים שנישואים חד מיניים צריכים להיות חוקיים בעוד ש-48% מהמצביעים מתנגדים. "הנשיא מהמר על הנושא", אמר ג'ון קינג, הפרשן הפוליטי של CNN, והדגיש: "השאלה היא האם אנחנו הולכים לקראת בחירות צמודות או לא".

יש חוקרים שסבורים שההתבטאות תשחק בסופו של דבר לטובת הנשיא. רפובליקנים רבים מתנגדים בתוקף לנישואים החד מיניים: 65% מהדמוקרטים ו57% מהמצביעים שלא מזוהים עם אף אחת מהמפלגות - תומכים באישור הנישואים. לכן, עם עושים את החישובים סביב הבחירות, צריך למדוד את הזעם של אלו אשר מתנגדים אל מול ההתלהבות של אלו שתומכים בהצעה.

אבל אולי פשוט הנשיא האפרו-אמריקני הראשון מרגיש שהוא צריך להיות הנשיא הראשון שיתמוך בגלוי בנישואים חד מיניים. זו עשויה להיות החלטה ערכית טהורה, בלי לעסוק בחישובים פוליטיים.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת