התרגיל של נתניהו-מופז: קשור לתקיפה באירן?

כל מה שעושה נתניהו קושרים מיד בעולם לתקיפה באירן. הוא מקדים את הבחירות - ומדברים על תקיפה, הוא מקים ממשלת אחדות - ומדברים על תקיפה. אבל האמת היא שמדובר בקומבינה פוליטית קלאסית, שמטרתה היא המשך הישרדות הממשלה. וגם: יש בו מסר ברור לאבו מאזן

נוח לחשוב שהמהלך שביצעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושאול מופז, עם הצטרפות קדימה לממשלת האחדות - הוא צעד נוסף בדרך לתקיפה באירן. אבל האמת היא שמדובר בקומבינה פוליטית קלאסית, שמטרתה היא המשך הישרדות הממשלה.

בעולם נוצרה משוואת הרתעה, לפיה כל מהלך שנתניהו עושה נועד להכשיר את התקיפה באירן. אם הוא הולך לבחירות - הוא נערך לתקיפה באירן, ואם הוא הולך לממשלת אחדות, אז בוודאי שהוא נערך לתקיפה באירן. אבל האמת היא, שאין לנתניהו כל בעיה לתקוף באירן, גם אחרי הצטרפותו של מופז. מדובר בשר אחד נוסף שמצטרף לקבינט, ולמרות שהוא לא ממצדדי התקיפה - בעולם מביטים בהשתאות בווירטואוזיות של נתניהו, רואים בו פוליטיקאי רב אומן שעושה בפוליטיקה הישראלית כבשלו, ומתמרן כהלכה. על כן, חושבים בעולם, יהיה לו קל להשיג רוב לתקיפה באירן.

מופז כראי לאבו מאזן

אך לא הכל מתחיל ונגמר בסוגיה האירנית. לפני כשבועיים וחצי שלח אבו מאזן מכתב לראש הממשלה נתניהו, בו הטיח בו האשמות על כשלון השיחות והציב דרישות לחידושן. הוא עדיין מחכה לתשובה, וכעת נתניהו יכול לנסח לו מכתב בחזרה: "מר עבאס, קיבלתי את מכתבך - בכל עניין אתה יכול לדבר עם מופז".

מופז יוכל להיות המגשר בחידוש המשא ומתן, אבל בעבור נתניהו כניסתה של קדימה לממשלה יכולה להוכיח שהבעיה היא דווקא לא בנתניהו. כי אם יוכח שלמרות שהממשלה התרחבה, ולמרות שקדימה המתונה נוטלת בה חלק - ולמרות זאת הפלסטינים לא יוזמים הסדר או לא מעוניינים בהשגתו, ניתן יהיה להאשים את הפלסטינים בכישלון השיחות והמגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רעידת אדמה פוליטית - סיקור מיוחד:

מפץ פוליטי: אין בחירות, יש ממשלה עם קדימה

"לבני אמרה על מופז: "זה גועל נפש"

זוכרים? מופז: "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא שקרן"

סערה במערכת הפוליטית: "האמא של התרגילים המסריחים"

רינה מצליח בפרשנות: "מופז משכן את עתידו הפוליטי"

דני דנון - הח"כ היחיד מהליכוד שמתנגד להסכם

ההסכם המלא: קדימה מצטרפת לממשלה 

חברי קדימה מנסים לתרץ: "יש יתרונות באיחוד הכוחות"