מה צופן העתיד של יאיר לפיד?

לפיד לא היה הראשון וכנראה גם לא האחרון שהשתמש בשם "עתיד". מפלאטו שרון ועד רוני מילוא - סקירה קצרה בדפי ההיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית מגלה שפוליטיקאים רבים נוספים הבטיחו עתיד חדש לבוחריהם, אבל נשארו בעיקר חלק נשכח בעבר. עמית סגל פותח היום בסדרת טורי וידאו מיוחדים לקראת בחירות 2012

חוץ מעקרונות, שם של מפלגה זה דבר חשוב מאוד. שם טוב שווה מנדטים - תשאלו את מרצ ב-1992. שם רע, לעומת זאת, עלול להפוך מהר מאוד לבדיחה.

אז מה דעתכם על השם "יש עתיד" של יאיר לפיד? מה הוא רוצה לשדר בשם הזה? שיש עתיד עם לפיד? שהוא לא חלק מהעבר, כמו שאר הפוליטיקאים? כשחוזרים אחורה בזמן, מגלים שלעתיד הזה יש עבר עשיר.

הצטרפו לדף הפייסבוק של עמית סגל

זוכרים את הח"כ לשעבר אלכס גולדפרב, שכונה 'גנב המנדטים', ההוא עם המיצובישי? מי שהיה סגן שר השיכון והתפרסם בעקבות הצבעתו השנויה במחלוקת בעד הסכם אוסלו ב' השתמש גם כן בשם "עתיד".

כמה שנים אחר כך, בבחירות שהתקיימו בשנת 1999, רוני מילוא החליט לרוץ לראשות הממשלה מול נתניהו וברק ובחר בשם רענן. ניחשתם נכון, השם הוא "עתיד". הוא גם הצהיר שיגייס את החרדים וינצח את נתניהו, אבל אף אחד מהתרחישים לא התקיים לבסוף.

אבל יש שימוש נוסף בשם "עתיד" שלפיד בטח לא זוכר. לפני 34 שנה פלאטו שרון רץ לכנסת בבחירות 1977 ומצא סיסמה מבריקה - חדש מהניילונים: "יש עתיד - פלאטו שרון".

מה זה מלמד אותנו? שגם לקופירייטרים יש בסוף כישרון מוגבל; שמי שנראה כמו תקווה חדשה עלול למצוא את עצמו תוך זמן קצר משומש ולא ממש פופולרי, עד כדי כך שאפילו לא יזכרו אותו; אבל יותר מכל, אפשר כנראה ללמוד מכך שגם העתיד - זה כבר לא מה שהיה פעם.