אבי לוזון, נתראה בוועדה הבאה

נדמה שמצבו של הכדורגל הישראלי מעולם לא היה רע כל כך. יו"ר ההתאחדות אבי לוזון ממשיך לטעון שההתאחדות לא יכולה לפעול לבדה נגד האלימות; יעקב שחר, אחד מהאנשים החזקים ביותר בכדורגל הישראלי, מתנהג כאילו כלל אין אלימות; והאחריות ממשיכה לעבור מיד ליד. בן מיטלמן על הטיפול של ההתאחדות באלימות

עוד לפני שאבי לוזון נשא אמש את דבריו לאומה, ברור היה שמטרתו העיקרית היא להסיט את האש ו"להחליק" שערורייה נוספת בכדורגל הישראלי. הרי שיפור אמיתי של מצב הכדורגל כאן, וטיפול בבעיית האלימות, אלו משימות קשות יותר שדורשות זמן רב וההתמודדות איתן הייתה כמובן צריכה להתחיל בתחילת הקדנציה - ולא מול המצלמות.

אבל להעביר את הכדור לאנשים אחרים זה הרבה יותר פשוט. ומה טוב יותר מלנסות להעביר את האחריות לנשיא מכבי חיפה המוערך, יעקב שחר. יקבל את ההצעה? נהדר. לא יקבל? לוזון ימשיך להתגונן ולהגיד שההתאחדות לא יכולה לפעול לבדה.

יעקב שחר סיפר הבוקר שאבי לוזון הגיש לו את ההצעה אתמול בעל פה ואפילו לא נפגש עמו. במלים אחרות, לוזון לא ממש חשב לעומק על ההצעה שלו. אבל העיקר להקים עוד ועדה ולגלגל את האחריות.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של בן מיטלמן

יעקב שחר: לשמוע ולא להאמין

מי יעצור את האלימות בכדורגל? (חדשות 2)
שחר דווקא הצהיר היום שהוא לא מעוניין לעמוד בראש ועדה כזאת. אבל האמת היא שהכדורגל הישראלי לא יפסיד הרבה. די היה לשמוע את דבריו של נשיא מכבי חיפה כדי להבין שהוא לא האיש המתאים. הרי נדמה שהוא עצמו לא משוכנע שבעיית האלימות בכדורגל קיימת. הוא אמנם תקף את תקשורת הספורט שיוצרת אלימות (ובמידה רבה של צדק) אך עוד קודם ציין ש"בתי הדין של ההתאחדות פועלים תמיד בצורה מקצועית" וגם "למעט צירוף המקרים של שני המשחקים האחרונים, אין אלימות בכדורגל הישראלי". לשמוע ולא להאמין.

ראשית, וזה בדיוק העניין, סמיכות שני המשחקים האלימים שראינו איננה צירוף מקרים, אלא פועל יוצא של החלטת בית הדין של ההתאחדות לבטל את עונשה של המתפרעת הראשונה, מכבי פתח תקווה. שנית, רצוי ששחר ייזכר במוט שזרקו האוהדים שלו, אוהדי מכבי חיפה, על מאמנם אלישע לוי רק לפני כמה חודשים. אין אלימות בכדורגל?

מעבר לכך, שחר העיד על עצמו היום שלא פעם בעבר הוא ראה את טובת הכדורגל הישראלי, ולא רק את טובתה של מכבי חיפה. אוהדי קבוצות אחרות מתקשים שלא לחייך במבוכה כשהם שומעים את הדברים. כששחר מתייחס לעזיבה הסיטונית של שחקנים לאירופה כאחת הבעיות של הכדורגל הישראלי ("גידלתי את ליאור רפאלוב שנים ולקחו לי אותו"), הוא מתעלם מכך שהוא עצמו במשך שנים רכש שחקנים כישרוניים שצמחו במחלקות הנוער של קבוצות כמו הפועל פתח תקווה, מכבי נתניה ועוד רבות.

גם תופעת ניפוח המשכורות הלא-פרופורציונאליות בכדורגל הישראלי צמחה לא מעט בבית מדרשו של שחר. בקיצור, אוהדי מכבי חיפה צריכים להודות מדי יום שאת המועדון שלהם מנהל נשיא שקול, נלהב ואחד שחושב לטווח ארוך. אך מה שטוב למכבי חיפה לאו דווקא טוב לכדורגל הישראלי כולו, ובטח שלא לטיפול באלימות.

השופט אורי גורן: האיש ראוי - המינוי בעייתי

אגב, גם המינוי של השופט בדימוס אורי גורן כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל מעלה שאלות. לא שלא מדובר בדמות ראויה, אך מפתיע שההתאחדות לכדורגל, שמקפידה מאז החלו השערוריות האחרונות להבהיר פעם אחר פעם שאין לה יד ורגל בבתי הדין של ההתאחדות, מבצעת כעת, בלחץ, שני צעדים שנוגדים לחלוטין את אותו ההיגיון. הראשון היה להורות לבית הדין לדון מחדש בעונשה של מכבי פתח תקווה. השני הוא עצם המינוי של אורי גורן לנשיא. הרי מרגע שאורי גורן מונה על ידי לוזון, ברור שגם מינויו בעייתי. מה יקרה כשהוא ישפוט את מכבי פתח תקווה?

שוב ושוב אנחנו שומעים לאחרונה שהכדורגל לא שונה מכל תחום אחר בחברה הישראלית. את האלימות הגוברת אנחנו רואים גם במועדונים, בכבישים, בחופי הים, ואפילו בתיאטרון "הקאמרי". הדברים נכונים. אבל אם נתייחס לאלימות כאל כורח המציאות, המצב רק ימשיך להחמיר. אבי לוזון אמר בעצמו שזה ייגמר ברצח, ואם הוא אומר - תסמכו עליו. נתראה בוועדה הבאה.