ביטול הפגישה עם פיאד טובה לכולם - רק לכאורה

ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד הודיע אתמול על החלטתו לבטל את הפגישה שתוכננה בינו לבין עמיתו הישראלי בנימין נתניהו. אודי סגל מאמין שאמנם לכאורה היעדרותו מהפגישה מועילה לשני הצדדים, אך היא למעשה רק מדגישה את הבעייתיות בקשר שבין ישראל והפלסטינים. טור וידאו

היעדרותו של ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד מהפגישה אמש עם ראש הממשלה נתניהו, לכאורה - טובה לכולם.

הצטרפו לדף הפייסבוק של אודי סגל

היא טובה לפיאד שמלכתחילה חשב שכל המהלך הזה של הצגת מכתב המאשים את ישראל ודורש ממנה תשובות, הוא מהלך מיותר של יחסי ציבור, שלא עושה שום דבר טוב לתהליך השלום.

עוד היא טובה לפיאד כי אתמול היה "יום האסיר", והוא לא רצה תמונה עם נתניהו. והיא טובה לו מכיוון שהבין שאבו מאזן עשה לו תרגיל פוליטי ששלח אותו לאש מול הישראלים. היא טובה לפיאד כי היא משאירה אותו כגורם אמין, מתון ורציני. אחד כזה שכשרוצים לדבר איתו מדברים איתו על עניינים רציניים, ואינו משתתף בקרקס פלסטיני של האשמות.

על הפלסטינים לנקוט בפעולה יצירתית הרבה יותר

אודי סגל. כתב מדיני (חדשות 2)
היעדרות פיאד טובה לכאורה גם לנתניהו. הנה שוב ראש הממשלה הוכיח שחיכה עד בוש שיבוא הבכיר הפלסטיני - אבל הוא לא בא בלי לומר מילה. הנה שוב נתניהו הושיט ידו לשלום, והפלסטינים ברגע האחרון החמיצו הזדמנות לפגישה פנים מול פנים.

אי קיום הפגישה אמנם הועיל לכולם, אבל רק לכאורה. בפועל, זה רק מדגיש את הבעייתיות בקשר בין ישראל והפלסטינים: העובדה שנתניהו הידרדר לקשר עם דרג ב' של הפלסטינים - במקום לדבר שולחים מכתבים, במקום לנהל משא ומתן נוקטים במהלכים חד צדדיים שלא מעניינים אף אחד. זה בעיקר מוכיח שהפלסטינים בשלב זה הם פשוט לא רלוונטיים, לא מעניינים איש, לא כאן בישראל ולא בעולם.

כדי לעשות משהו שיעניין, הפלסטינים ייאלצו לנקוט בפעולה יצירתית הרבה יותר. אנו בישראל מקווים שזה לא יהיה צעד אלים, שישים אותם על המפה, למרות שזה יפגע גם בהם. האתגר הישראלי פלסטיני הוא לצאת מהסיבוב הפוליטי - פנימי ישראלי פלסטיני, שבו כל מהלך אחד כלפי השני גורם נזק. יש לנסות משהו אמיתי, אולי אפילו בשקט, כדי לייצר אם לא הסדר לפחות משא ומתן ודיבור ישיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת