הרב הראשי לישראל יונה מצגר בטור מיוחד: "האנטישמיות חזקה יותר מהכל"

67 שנים עברו מאז נכנע הצורר הנאצי. מדינת ישראל קמה במטרה להיות בית ומחסה לכל יהודי התפוצות אשר נרדפו על ידי הגויים, מתוך תקווה כי בה יבוא העם היהודי אל מנוחתו ונחלתו. לשואה הנוראית לא נמצא, וככל הנראה לא יימצא לעולם, הסבר המניח דעתו של בן אנוש. כשאין הסבר הגיוני יש רק תשובה אחת: שנאת העם היהודי

הר מצגר: אין הסבר לשואה (חדשות 2)

בחג פסח האחרון, בשעה 2:00 לפנות בוקר, הסתיים ה"סדר המרכזי" בבית הכנסת של הקהילה היהודית בקייב. אהרון אלכסנדר גונצ'רוב צעד לביתו כשכיפה ומגבעת על ראשו. חבורת צעירים ניאו-נאצים שהמתינו לו בקרן הרחוב הלמו בו בפרעות באמצעות אלות וגרמו לו לשני שברים בגולגולת, לשטף דם פנימי בראשו ולחבלות קשות בכל חלקי גופו. אלכסנדר הוטס לישראל בסיוע ארגון זק"א והוא מאושפז עתה בבית החולים "איכילוב".

לטענת כלי התקשורת באוקראינה, לא נמצאו עד עתה ראיות לכך שמדובר בתקיפה על רקע אנטישמי, אך אנשי הקהילה היהודית יודעים לספר על חבורת גלוחי-ראש המשוטטת לאחרונה באזור ומטילה את חיתתה על יושביו.

יהודי המקום מספרים כי באורח פלא, במקום זה בדיוק, הותקף בעבר תושב המקום, מרדכי גבריאל חיים מולז'ונוב, על ידי 15 צעירים ניאו-נאצים שרגמו אותו באבנים עד שאיבד את הכרתו. מולוז'ונוב מאושפז עד עצם היום הזה בבית לוינשטיין. נראה כי מצבו של שכנו בן קהילתו, אהרון אלכסנדר גונצ'רוב, קשה לא פחות.

אין הסבר שמניח את הדעת - אנטישמיות

67 שנים עברו מאז נכנע הצורר הנאצי. מדינת ישראל קמה במטרה להיות בית ומחסה לכל יהודי התפוצות אשר נרדפו על ידי הגויים, מתוך תקווה כי בה יבוא העם היהודי אל מנוחתו ונחלתו. לשואת אירופה הנוראית לא נמצא, וככל הנראה לא יימצא לעולם, הסבר המניח דעתו של בן אנוש. כשאין הסבר הגיוני יש רק תשובה אחת: שנאת העם היהודי או בשמה המקוצר: אנטישמיות!

אין תירוץ ואין סיבה ללמד זכות ולו הקלה שבקלות על מי שטבח, רצח, חנק, השמיד, שרף וגדע את חייהם של שישה מיליון בני אדם ובהם מיליון ילדים רכים במיתות אכזריות ובעינויים בלתי נתפשים. תשאלו מי זקוק להסברים? אנחנו, וילדינו וצאצאינו שאולי לא יפגשו את אותם אודים מוצלים מאש. מה נענה ומה נאמר להם? רק מילה אחת: אנטישמיות! שנאת עולם לעם עולם היא התשובה היחידה אף שחסרת הגיון היא לכל אותן השאלות הבלתי פתורות.

"לא תמיד ניתן להבין חשבונות שמים"

לפני מספר שנים נפגשתי עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. היא הציגה בפני את נתוני התקריות שהתרחשו באותה שנה על רקע אנטישמי באירופה, תוך הדגשה כי באופן כללי מספר האירועים הללו במגמת ירידה וכי בגרמניה מספר האירועים האנטישמים הוא הנמוך ביותר בכל אירופה. אין בכוונתי, ביום זה לעמוד על הנתונים, אך אוכל לומר שרבים הם המקרים, בדומה לזה האחרון, ש'לא נמצאו ראיות לכך שהתקיפות בוצעו על רקע אנטישמי'.

לפני כחודש ליווינו את יונתן, אריה וגבריאל סנדלר לצד מרים מונסנגו הקטנה, כולם בני הקהילה היהודית בטולוז שנעקדו על קידוש השם. כשסיימתי לספוד להם, ניגשה אלי אחת מנשות הקהילה היהודית בצרפת ושאלה כיצד מסבירים לילדי הקהילה את שאירע. דיברנו על חיזוק האמונה בבורא עולם, על גזירות מאת ה' וחשבונות שמים שלא תמיד ניתן להבינם, וכמובן על כמה שטוב לנשמות הילדים הללו שהרי הם כעת קרובים מאוד לאלוקים.

הדם של קדושי טולוז עוד חם

אחרי אותה שיחה המשכתי להרהר בדברים ומצאתי עצמי ניצב באותו מקום של ילדי הקהילה המחפשים תשובה, שואל את עצמי "למה?" ולא מצאתי שום הסבר המניח את הדעת לבד משנאת חינם ליהודים רק בשל היותם בנים לעם הנבחר. או כמו שקוראים לזה בקיצור - אנטישמיות. שכן כך הכריז רבי שמעון בר יוחאי לפני כאלפיים שנה "הלכה בידוע, שעשיו שונא ליעקב", באומרו "הלכה בידוע" ביקש להורות לכל הדורות אחריו, שאין הסבר לכך, זוהי מציאות שלא ניתנת להבנה ולשינוי.

הדם של קדושי טולוז האירופאים עודנו חם, חבורותיו של אהרון אלכסנדר בן קייב שבאירופה עודן טריות וכ-200 אלף ניצולים, עדי ראיה לשואת אירופה, מסתובבים בתוכנו, והנה, חבורת אירופאים מארגנת 'מטס' לישראל שכל מטרתו היא דאגה כנה ואמיתית לזכויות אדם. זכויות של מיעוט הנהנים מייצוג בכנסת, משימוש בתשתיות, שרותי רפואה, מענקים ושאר הטבות.

לא לזכויות אדם של תושבי חומס או דרפור דואגים מארגני המטס, אלא לזכויותיהם של הפלסטינים אשר התמזל מזלם לדור במדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון. הסברים? תירוצים? היגיון? אל תתאמצו למצוא כי כאמור "הלכה בידוע שעשיו שונא ליעקב", האנטישמיות חזקה יותר מכל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת