המירוץ לנשיאות ארה"ב יוצא לדרך

עם פרישתו של ריק סנטורום מהמירוץ הרפובליקני, התפנה מיט רומני לתחרות האמיתית - המירוץ מול הנשיא המכהן ברק אובמה. אבל, לרומני יש עוד הרבה מאוד אתגרים בדרך לבחירות בנובמבר - הימין השמרן לא מאמין בו, הסיכויים לנצח נשיא מכהן קלושים ואובמה נהנה כעת מיתרון של 11%

מיט רומני - מועמד מורמוני מיליונר (AP)

זה נראה כאילו הבחירות לנשיאות ארצות הברית כבר נגררות חודשים ארוכים, אבל למעשה הן מתחילות עכשיו. זהו דו קרב בין שני מתמודדים - שנלחמים בהרבה מאוד אכזבות.

"אני חושב שאנחנו הולכים לקראת בחירות בהן לשני המועמדים, לנשיא אובמה ולמיט רומני, יש בעיות לא פשוטות עם חלק גדול מהמצביעים", הסביר ארי פליישר, דובר הבית הלבן לשעבר. לטענתו, "שניהם חלשים".

רומני יכול להתעודד מכך שיש לו קצת יותר כוח משהיה לו לפני כמה ימים, מפני שסימן השאלה שריחף מעל קבלת המועמדת מהמפלגה הרפובליקנית - נעלם. עד השבוע, עמדה מולו סדרה של מועמדים אחרים מתחלפים, שלא נתנו לו להמריא מעבר לסוגיות שמעסיקות את המפלגה הרפובליקנית.

רומני לא מפתח תקוות, אובמה לא עומד בציפיות   

המכשול האחרון שעמד בפני רומני, המועמד היחיד שהיה לו סיכוי לנצח אותו הסנטור לשעבר ריק סנטורום - פרש מהמרוץ. רומני כבר בטוח שהוא האיש שעליו המפלגה תכריז כמועמד בחודש אוגוסט הקרוב, ועכשיו הוא כבר מכוון לבחירות בנובמבר, אבל לא ברוגע לגמרי. יש לרומני עדיין כמה בעיות שלא נפטרו עם חברים בתוך המפלגה הרפובליקנית.

השמרנים הנוצרים שואלים מדוע לפעמים, הוא לא מתנגד להפלות. התומכים בצמצום כוחו של הממשל שואלים מדוע הרפורמה במערכת הבריאות שהפעיל כמושל במסצ'וסטס דומה מדי לרפורמות שהנשיא אובמה, רוצה להפעיל בכל רחבי ארצות הברית. רוב אנשי וול סטריט תומכים ברומני, אבל אנשי מעמד הפועלים לא אוהבים אותו. כדי לקבל את תמיכתו של אנשי הצווארון הכחול, הוא צריך עוד לעבוד.

העמדתו של הנשיא אובמה לכהונה שניה לא עמדה מעולם בספק במפלגה הדמוקרטית, אבל אפילו לנשיא הכריזמטי יש בעיות בבית. הכלכלה האמריקנית חלשה, והממשל לא מצליח ליצור מספיק מקומות עבודה. הרפורמה שלו במערכת הבריאות לא מתרוממת ולא מתקבלת יפה בציבור. בנוגע לשלל הבטחותיו, בהן סגירת מחנה המעצר המנהלי במפרץ גוונטנאמו, אובמה לא עמד בציפיות.

הסיכויים עומדים לצידו של אובמה

הסיכויים עומדים לצידו של אובמה. במאה האחרונה רק ארבעה נשיאים שביקשו להישאר בתפקיד, לא נבחרו לכהונה שנייה. הסקר האחרון שנערך עבור ה-CNN מראה שלמיט רומני יהיה קשה מאוד להיות בקבוצת יוצאי הדופן. אובמה נהנה מיתרון של 11% מול רומני - 54% תמיכה לעומת 43%. "אני לא חושב שנראה את המירוץ הכי חיובי ואוהב בנובמבר הקרוב", אמר פליישר והוסיף: "אחד המועמדים האלה בטוח יהיה נשיא ארצות הברית, אבל זה לא נראה שהציבור ממש אוהב אף אחד מהם".

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת