"צעדת ירושלים": צה"ל למד את הלקח

לקראת "יום האדמה" שיצוין מחר, במהלכו צפויים אלפי אזרחי מדינות ערב השכנות לצעוד לכיוון גבולות ישראל, מעריך פרשננו רוני דניאל כי העימותים לא צפויים להתפתח לכיוון אלים. עם זאת, צה"ל למד את הלקח מאירועי השנה שעברה ויהיה מוכן לכל תרחיש

מחר בבוקר צפויים אלפים לצעוד לעבר גבולות מדינת ישראל, במסגרת אירועי "יום האדמה". במדינות ערב קיבלו מסרי אזהרה, לפיהם ישראל לא תנהג באיפוק אם המפגינים יאיימו על גבולותיה. במקביל, הנחה שר הביטחון אהוד ברק את ראשי מערכת הביטחון להיערך לכל תרחיש, גם ל"תרחישי קיצון".

נכון לעכשיו, תמונת המצב לא מלמדת על התכוננות דרמטית בצד השני. ההנחיות שהוציאו ראשי מערכת הביטחון לחיילים מתייחסות לשלושה סעיפים עיקריים: ראשית, לא לאפשר חדירה והשתלטות על שטח ישראלי; שנית, לא לאפשר פגיעה באזרחים ו/או חיילים; ושלישית, לנהוג במתינות עד כמה שניתן עם הצד השני - אלא אם חיילים נקלעים למצב של סכנת חיים.

הלקח נלמד מאירועי "יום הנכסה" ו"יום הנכבה" בשנה שעברה, ובישראל לא צופים מהומה גדולה מדי מחר. על פי הלך הרוח בלבנון ובסוריה, הצועדים ייעצרו הרחק מקו הגבול. במקביל הוצבו לכל אורך הגבולות גדרות גדולות וכבדות, שיהיה מאוד קשה לעבור אותן.

בכל הגבולות ניצבים גורמים מטעם האו"ם שבאמצעותם מעבירה ישראל אמירה די ברורה, המזהירה מפני חיכוכים ונפגעים במידה והעימותים יתלקחו. ניתן להעריך בשלב זה כי העימותים לא יתפתחו לכיוון בעייתי, אך אין לישראל את האפשרות שלא להיערך לכל תרחיש שהוא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת