החשש: אירוע "טולוז הבא" כבר כאן

האם בדרומה של תל אביב, או בעיר אילת, לא מתארגן עכשיו איש בודד או תא טרור אסלאמי קיצוני שנולד מהמצוקה, מהסתובבות חסרת המעש, מחוסר התעסוקה ומהייאוש המתפתח כאן ברחובות? פשיעה בקרב אוכלוסיית המהגרים עלולה להביא לשחזור אירועי טולוז גם אצלנו, ובלי מדיניות ברורה של הממשלה, תרחיש האימים הזה עלול לקרות. דעה

עובדים זרים. אילוסטרציה (חדשות 2)

בדרומה של העיר העברית הראשונה, תל אביב, מתארגן עכשיו תא טרור אסלאמי קיצוני שנולד ממצוקה. זה לא תרחיש דמיוני, כי אם תרחיש שנולד מחוסר התעסוקה ומהייאוש המתפתח בשוליים של מהגרי העבודה הבלתי חוקיים. קל היה לנו לשבת בסוף השבוע הזה ולנתח את אירועי השבוע החולף בטולוז שבצרפת. הרי כולנו מומחים למשא ומתן ולפשיטות על מבנה שטוף אש. שמעתי את חברי מסביב לשולחן הפיצוחים מדברים על פריצה או החדרת גז, אבל שכחו את מאות ההרוגים בתיאטרון במוסקבה, כן, הרוגים מהגז.

אבל לא בניהול משבר או בניהול מו"מ מול חלון המאמר שלי עוסק, אלא דווקא בכל פעמוני האזעקה והרמזורים האדומים שהוא אמור להדליק ולצלצל בנושא הגירת עבודה בלתי חוקית. אני מקווה שהאירוע המזעזע בצרפת הדליק את האור לא רק באירופה, אלא דווקא אצלנו ובמקומות הנכונים.

האם פעמוני האזעקה של צרפת ואירופה מובנים כאן לכל אותם אלה שמתעלמים מהעובדה שהבעיה של מהגרי עבודה בלתי חוקיים - זועקת לשמיים? ארגוני זכויות אדם, חשובים ככל שיהיו, אשר מנהלים מאבק לגיטימי לצערי מנציחים ומשרישים את הבעיה. ארגונים שמבקשים להשאיר את הלא חוקיים ואת אלה שלא הוגדרו כפליטים על ידי נציבות האו"ם לפליטים.

האם המבקשים לחייב את ישראל להכניס ולקלוט את כל מי שהגיע בנדידת העמים ופרץ את הגדר הדרומית באופן בלתי חוקי מבינים את הבעיה הצומחת? זה אותם מאות אלפי מהגרי עבודה אשר נמצאים ברחבי ישראל ומתוכם למעלה ממאתיים אלף לא חוקיים ולא מוכרים לרשויות, אשר מהם חלילה עלול לצמוח מוחמד מראח המחבל מטולוז.

החשש: הפליט הבודד שפועל לפיגוע

מהגרי העבודה הלא חוקיים אינם מסתפקים במגורים ולינה בערים הגדולות, וניתן למצוא אותם גם בקהילות אסלאמיות בישראל וביהודה ושומרון בפרט. כן, אני יודע שמרביתם בכלל נוצרים מאמינים האוהבים את ישראל. אבל מספיק אחד, חריג, שמתחזק עכשיו במסגד או בתוך הייאוש הכולל. נשק ותחמושת זה הדבר הכי קל להשיג בישראל - תשאלו במשטרה, שם מורטים שערות מהקלות שהאמל"ח נגנב בצבא.

האם בדרומה של תל אביב, או בעיר אילת, לא מתארגן עכשיו איש בודד או תא טרור אסלאמי קיצוני שנולד מהמצוקה, מהסתובבות חסרת המעש, מחוסר התעסוקה ומהייאוש המתפתח כאן ברחובות? תעשו לי טובה ותחסכו ממני את זעקות השבר ותצעקו שגזענות נשמעת מכתבתי - יישרו מבט אמיתי לבעיה. אל תטיפו לי ישר על גזענות ובורות, כי לפני למעלה מעשור, בהיותי שותף להקמת מנהלת ההגירה ב-2002, הייתם בנות יענה שלא ראה את הנולד.

התרענו שזו אינה בעיה רק של עבודה זרה וכלכלה (שהן בעיות כבדות משקל בפני עצמן), זה הרבה מעבר לכך. תופעת מהגרי עבודה, לא חוקיים, בעולם ובישראל בפרט מביאים איתם תופעות שליליות. התופעה בחברה שלנו הביאה להגדלת הפער בין השכבות החלשות בקרב היהודים והערבים לבין העובדים הזרים, אשר מובילה בסופה לגילוי אלימות והובילה להתפרצויות גזעניות. כשזעקנו שבצירי ההברחה מסיני יבואו לא רק מהגרי עבודה לא חוקיים, סמים וסיגריות - אלא יגיע על אותו גמל או ברגל אמצעי חבלה ומחבלים - ולצערי כך קרה.

הסיבה להיווצרות הבעיה: חוסר במדיניות אחידה של הממשלות

בימים האחרונים, בכותרות העוסקות בתחום הפלילי בעיתונים בישראל, דובר על עליה של עשרות אחוזים בפשיעה בה במעורבים מהגרי העבודה הלא חוקים ובעיקר מארצות האסלאם ומאפריקה. ורק לידע כללי, על כל פשע מדווח בעבירות הרכוש והסדר הציבורי יש עשרות אירועים שלא דווחו וגם שלא ידווחו.

פשיעה חמורה בקרב אוכלוסיית המהגרים אינה מגיעה כלל למשטרת ישראל. כבר למעלה מעשור מנסה מדינת ישראל לדעת מי הגיע לכאן באופן חוקי ולעולם לא יצא את גבולות הארץ המובטחת. אך עיקר הבעיה זה לדעת מי חצה כאן גדרות ומסתובב בלי זהות או רישום כל שהוא. הצועדים כל הדרך מארצות האסלאם ומדינות אפריקה השסועות באו רק בשביל הרווחה הכלכלית הצפויה למשפחתם בסודן, אריתריאה או בכל אזור קרבות אחר על פני הגלובוס. הם לא באו לחפש ביטחון אישי אלא ביטחון כלכלי - זו הבשורה שהם מפיצים לנשארים בארצות המוצא. לא בכדי מעשרות אלפי הבקשות המוגשות לאו"ם להכרה כפליטים - אושרו מספרים בודדים.

חוסר במדיניות אחידה של כל ממשלות ישאל במשך שלושה עשורים, ומחסור בפעולות אכיפה - הם שהולידו את תופעת המהגרים הבלתי חוקים. זו הממשלה הראשונה מזה עשור שהחליטה ומבצעת וראויה להערכה על הקמת גדר המערכת בגבול הדרומי. גדר שתמנע כניסת מסתננים לאורך גבול השלום עם מצרים. לצערנו, הטרור האסלאמי של חמאס והג'יהאד הם שדחפו את הבניה הזריזה.

שהרצח יעורר דיון ציבורי

יש צורך דחוף לבצע יישום של החלטות כלל הוועדות שבחנו את השתלשלות התופעה האיומה של מהגרי עבודה ולאכוף את המלצות ולמגר תופעה זו. אל לנו להאשים רק את אוזלת ידן של ממשלות ישראל לאורך ההיסטוריה, אלא להביט היטב במראה ולדעת שכל מי שמעסיק באופן בלתי חוקי מהגר לא חוקי במו ידיו מייצר את הפצצה האנושית שתבצע את הפיגוע הבא.

אתם רוצים עובד זר לניקיון, למפעל, למסעדה או כמטפל בילדכם? תפעילו את מכבש הלובי ותחוקקו חוקים ותסדירו את עבודתם. כתוצאה מהסדרה חוקית של כל התחום האפור נביא להגדלת הכנסות המדינה (ואל נקל ראש בכך), נסדיר את מעמדם של הנוכחים-נפקדים שמסתובבים בינינו ונגביל את שהייתם לתקופות עבודה. בכך נקטין את מספר המהגרים הבלתי חוקיים, ובעיקר נדע מי מסתובב כאן.

הפיגוע שפגע בקהילה היהודית בצרפת וברציחתם של שלושה לובשי המדים הצרפתים על ידי מחבל אסלמי קיצוני צריכה לעורר כאן דיון ציבורי. לא דיון שיעסוק באיכות הכוחות המיוחדים של צרפת - אלא דווקא על השאלות העוסקות במדיניות צרפת ואירופה בתחום ההגירה ומה משמעותה של הדלת פתוחה? אירועי טולוז צריכים להדליק פעמוני אזעקה בעולם כולו, אך בעיקר לעורר אותנו מתרדמת הנוחות וההתעלמות ממהגרי העבודה הבלתי חוקיים.

עופר לפלר - יועץ תקשורת ומנהל משברים היה בעברו יועצם של שני שרים לביטחון הפנים והיה בצוות ההקמה של משטרת ההגירה ב-2002, דובר שרות בתי הסוהר ודובר וועדת טירקל. במסגרת לימודי התואר הראשון חקר את תופעת מהגרי העבודה וכסטודנט בימים אלה לתואר שני במדיניות ציבורית הוא ממשיך את המחקר בנושא הגירת עבודה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת