גיבורת הסיבוב בעזה: "כיפת ברזל"

16 שעות לאחר שנכנסה לתוקף הפסקת האש בדרום – היא עדיין לא יציבה ונורו רקטות וגם בצד הפלסטיני אומרים שצה"ל ממשיך לתקוף. הגיבורה האמיתית של הסיבוב הנוכחי בעזה היא מערכת "כיפת ברזל", שנתנה שקט יחסי לדרג הצבאי והמדיני. ניר דבורי על הכוננות שלא יורדת ועל המערכת ששינתה את החשיבה בצד הפלסטיני

בצה"ל ערוכים לאפשרות שהשקט לא יישמר בשעות הבאות ובימים הבאים אז אין שינויים מבחינת מערך הכוחות ולא מבחינת הפריסה של מערכת "כיפת ברזל". אף אחד לא משלה את עצמו שמיד יהיה שקט - המשמעת בין הארגונים בתוך הרצועה שונה מהמשמעת של צה"ל כאן. אם פה ניתנת פקודה לא בטוח שבצד השני היא נשמרת באותו אופן, ולכן ראינו עדיין ירי מדי פעם במהלך היום.

אין ספק שזה שונה מאוד מאתמול, ולאחר הפעילות הענפה של המצרים מאחורי הקלעים אפשר לדבר על כניסה לשגרה ולשקט - שונה ממה שראינו בימים האחרונים. גם היום נערכים ומכינים את כל התכניות להמשך, את אותן מדרגות תגובה שהכין פיקוד הדרום לאפשרות שהעניין ישתנה ויצטרכו להגיב כדי להחזיר את השקט וכדי להגיב לירי הפלסטיני אם זה יתגבר. יכול להיות שהפלסטינים ינסו להוציא פיגועים בדרך הקרקע, דרך הגדר או בגבול סיני בגלל התסכול הרב שגרמה להם מערכת "כיפת ברזל".

בצה"ל מצטיידים בסוללה רביעית של "כיפת ברזל" ואולי מקדימים את לוחות הזמנים - זה יסייע אם יהיה סבב נוסף בהמשך. "כיפת ברזל" שינתה את החשיבה בצד הפלסטיני וגם את אופן הפעולה בצד הישראלי. כאן בישראל היא מאפשרת את השקט למפקדים ולדרג המדיני לפעול מבלי שיהיה לחץ ונפגעים בעורף, הפלסטינים לומדים אותה ומפיקים לקחים במהירות.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ניר דבורי

כבר היום בסיור בפיקוד הדרום מדברים על כך שהסבב הבא יהיה שונה לגמרי כי הצד השני לומד כל הזמן וינסה לאתגר גם את "כיפת ברזל" ואת המערכות הנוספות שפועלות לאורך הרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת