צה"ל לא חותר לרגיעה - אלא לפגיעה

כל ההערכות במערכת הביטחון מדברות על כך שלפנינו לילה מאד לא שקט. דרגים בכירים בצבא אומרים שאין שום כוונה להגיד "אנחנו שואפים להפסיק את ההסלמה", ומהצד השני - הג'יהאד וועדות ההתנגדות יגבירו את הירי לעומק ישראל. בשורה התחתונה: צה"ל מבהיר לארגוני הטרור - המשך הירי לא יעבור בשום אופן. רוני דניאל על ההסלמה

עדיין מוקדם לקבוע כיצד יתפתחו הדברים, אבל ההערכות במערכת הביטחון הן שהלילה הזה לא יהיה שקט והירי יתחדש בהיקפים גדולים יותר. צה"ל גייס אנשי מילואים והחזיר חיילים רבים מפיקוד העורף לבסיסים שלהם, והם מפוזרים בערים השונות. מד"א בכוננות מלאה וכך גם מערך כיבוי האש. כל המערכת הזאת מתבוננת אל תוך השעות הקרובות ומחכה להתפתחויות.

לקראת שעות הערב והלילה, הג'יהאד האיסלאמי צפוי יחדש את הירי לעומק ישראל, ו-וועדות ההתנגדות ימשיכו עם הירי לקרבת הגבול. במקביל קיימת דריכות לאורך גבול ישראל-מצרים, לאור המידע המצביע על כך שאפשר שיש חוליות שינסו לבצע פיגוע משטח סיני לתוך ישראל.

אני לא חושב שידי הצבא כבולות. שר הביטחון אימץ כבר מזמן את המדיניות שעל כל אירוע - תבוא תגובה מזמן. לא צריך לרוץ מהר לפעולות קרקעיות, משום שלצה"ל יש מספיק כלים לפגוע במחוללי הפיגועים. כל מהלך קרקעי מאסיבי מחייב שיקול רחב יותר, ולכן ההערכה היא שלא חותרים לרגיעה אלא ממשיכים לסדרת פגיעות.

 

בזכות המודיעין האיכותי צה"ל והשב"כ מצליחים לפגוע שוב ושוב בראשי הטרור בעזה. את זה צריך לעשות באופן רציף בלי המתנות לירי כזה או אחר מצידם. זו צריכה להיות המדיניות והיא מתקיימת, ועל פעולות גדולות וקרקעיות צריך לדון בכובד ראש - לא בכל הזדמנות ולא תמיד לצורך. כל עוד אפשר לפגוע בהם כך - עדיף כך.

 

דרגים בכירים בצבא אומרים שאין שום כוונה להגיד "אנחנו שואפים להפסיק את ההסלמה", מנסים לאותת לצד השני שמי שיוזם פיגועים ומנסה להדליק גם את הגזרה מסיני לתוך שטח ישראל - ייפגע, ולכן אין דיבורים על הפסקת אש. אם לא יירו מהצד השני, ישראל תדלל את פגיעותיה, אבל אין כוונה לחתור לשקט, אלא לפגיעה ולהעברת המסר לצד השני: המשך הירי לא יעבור בשום אופן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת