הבחירות בארצות הברית: המורמוני שרוצה להיות נשיא ארה"ב

"יום שלישי הגדול" חלף, ועדיין אף מועמד לא הצליח ליצור מומנטום במרוץ לבחירות במפלגה הרפובליקנית. מיט רומני לא מצליח להלהיב את המצביעים, אך עדיין נראה כמועמד הבטוח להתייצב מול אובמה בנובמבר. זה לא בזכות האמונה המורמונית, לא בזכות היותו מיליונר, כי אם בגלל עקשנותו

מיט רומני. אוהב אתגרים (רויטרס)

כגבר צעיר, נשלח מיט רומני לצרפת כמיסיונר כדי לנסות ולמצוא מאמינים שיאמצו את הדת המורמונית האמריקנית, הזרם הנוצרי שלא מרשה לאנשיו לשתות קפה, לעשן או לשתות אלכוהול. רומני כנראה יודע להתמודד עם אתגרים.

עכשיו, הקפיטליסט התחרותי המושבע ומושל מסצ'וסטס לשעבר עובד על הישג נוסף: הוא מתכוון להיות נשיא ארצות הברית. כדי להשיג את המטרה הזו, הוא בזבז יותר מ-40 מיליון דולר מכספו שלו למטרה, ויותר מ-200 מיליון עד עכשיו.

הוא ניסה בפעם הראשונה לרוץ ב-2008 והצליח להגיע עד ה"סופר טיוזדי" (יום שלישי הגדול) - היום שבדרך כלל מהווה נקודת מפנה במרוץ לבית הלבן. לפני ארבע שנים, הרפובליקנים ערכו את הבחירות ב 21 מדינות, אז רומני לא הצליח להיבחר ופרש.

רומני יודע: עד אובמה הדרך עוד ארוכה

עכשיו הוא מנסה שוב: ה"סופר טיוזדי" של 2012 קטן יותר והיו לו תוצאות שונות. רומני ניצח בשש מעשר המדינות, היריב הקרוב ביותר אליו - הסנאטור מפנסילבניה לשעבר - ריק סנטורום, זכה רק בשלוש מדינות.

כבר זמן רב רומני נחשב למועמד המוביל בין המועמדים הרפובליקנים בגלל הרצינות של הקמפיין, מרוץ מאורגן היטב, עם הרבה מאוד מימון. בימים שקדמו ל"סופר טיוזדי", תומכיו בזבזו הון גדול פי ארבע מכל המועמדים יחדיו. רומני הוא כנראה המועמד שיאתגר את אובמה בבחירות לנשיאות שיערכו בנובמבר, אבל הוא יודע שיש לו עוד דרך ארוכה מאוד.

"התקרבנו עוד צעד אחד לכיוון שיקום ההבטחה של אמריקה", הוא אמר בעצרת הניצחון בערב יום שלישי. "מחר נתעורר ונתחיל מחדש וביום שאחריו נעשה את אותו הדבר וכך הלאה, יום אחרי יום, צעד אחרי צעד, דלת אחרי דלת - לב אחרי לב".

אולי הוא מכוון לליבם של אנשי המפלגה הרפובליקנית שלא התייצבו לצידו. בוול סטריט בהחלט אוהבים אותו, גם בהנהגת המפלגה הרפובליקנית, אבל המצביעים הרפובליקנים לא מתלהבים ולא הולכים שבי אחריו.

רומני הוא לא רק מיליארדר בוגר הארווארד. רואים בו איש מתון פוליטית, הוא מנסה להגיע לליבם של רפובליקנים עם אינסטינקטים שמרניים. הנוצרים האוונגליסטים הם גוף משפיע מאוד במפלגה הרפובליקנית: רבים מהם לא רואים במורמונים נוצרים. השתייכותו של רומני לזרם הזה בנצרות לא עוזרת לו, אולי אפילו מזיקה.

אף אחד לא פורץ, אף אחד לא פורש

על מנת לזכות במועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות מתמודד צריך לקבל את תמיכתם של 1,144 צירים בוועידה המפלגתית שתיערך באוגוסט. על פי ההערכות של רשת CNN, רומני צובר 396 צירים, סנטורום עם 158, ניוט גינגריץ' עם 103 ורון פול עם 60. נותרו עוד כמה חודשים של בחירות וקמפיינים, ולא כמו "יום שלישי הגדול" לפני ארבע שנים, אף אחד מהמועמדים לא הצליח לקדם איש מהמועמדים או לגרום למישהו מהם לפרוש.

המועמדות של המפלגה הרפובליקנית כבר עלתה עד עכשיו יותר מהמרוצים הקודמים, היא יותר עוקצנית ויותר מפלגת מהציפיות של כל מצביע רפובליקני. רומני מנצח, אבל לאט לאט. יריביו עדיין סבורים שאפשר לעצור אותו.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN