רה"מ ואובמה - "זו הכלכלה, טיפש"

נתניהו ואובמה אמנם מאוחדים בדעתם שיש לעצור אירן גרעינית, אבל לנגד עיניו של כל אחד מהמנהיגים עומד האינטרס הלאומי של עצמו: אובמה חושש מעלייה חדה במחירי הנפט, ולכן מעדיף דיפלומטיה ונתניהו מעדיף פעולה צבאית, כל עוד חמינאי הוא האיש החזק באירן. אודי סגל בטור וידאו מיוחד מוושינגטון

הנשיא לשעבר ביל קלינטון קבע: "זו הכלכלה, טיפש", הכל זה עניין כלכלי. את העניין הזה מבינים שני המנהיגים שנפגשו השבוע בבית הלבן - גם אובמה וגם נתניהו. הפחד הכי גדול של אובמה הוא שמחיר הדלק בארה"ב יגיע למחיר הדלק בישראל, אבל בדולרים: 8 דולר. אם זה מגיע לזה, הוא לא ייבחר, לא משנה עד כמה ייראו המועמדים הרפובליקנים גרועים.

לכן, אובמה לא רוצה שום הידרדרות באזור ושום תקיפה. גם נתניהו מבין את הכלכלה, הוא מבין שכשמחזיקים את האירנים בגרון הכלכלי, זה יכול לעזור, אבל לא בטוח שעם המשטר הזה, עם העובדה שחמינאי הוא עדיין האיש החזק, זה באמת יעזור.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

נתניהו יודע שרק כשמחזיקים מקל גדול כמו תקיפה, זה אולי יכול לעבוד. אבל שני האישים האלה מבינים עוד מושג אחד שקשור לכלכלה - מיקור חוץ. מה שאמר נתניהו לאובמה בבית הלבן בשבוע הזה, הוא שהוא לא יכול לעשות מיקור חוץ לאינטרס הלאומי שלו. מדינת היהודים הוקמה בדיוק בשביל זה: שלעולם לא יהיה "לעולם לא", שגורלנו יהיה בידנו, שנשמור על ביטחוננו בעצמנו, במו חיילינו.

אובמה אמר לנתניהו שהוא מסכים איתו, אבל זה תקף גם לגבי ארצות הברית. ארצות הברית של אמריקה לא מוכנה לעשות מיקור חוץ לאינטרס הלאומי שלה. והאינטרס של ארצות הברית, כרגע, הוא להמשיך בסנקציות, בלחץ כלכלי שלדעתם עובד, אפילו בשיחות עם האירנים - לפני שהולכים להרפתקאות צבאיות, שלא ברור איך ייגמרו. האמריקנים מאמינים שתקיפה, אפילו שלהם, יכולה להמשיך את תכנית הגרעין ורק פתרון דיפלומטי יכול למנוע לחלוטין את האפשרות שלאירן תהיה פצצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת