האם השטן יעצור את הרפובליקני ריק סנטורום ?

המירוץ הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית סיפק גיבור לא צפוי - ריק סנטורום, מושל פנסילבניה לשעבר, קתולי מאמין שחשב לפני ארבע שנים, לקראת בחירתו של הנשיא אובמה שהשטן משתלט על ארה"ב. מול מי בדיוק מתמודד סנטורום?

ג'ונתן מן CNN (CNN)

המועמד הרפובליקני ריק סנטורום תופס תאוצה על פי הסקרים, אך האם השטן יעצור אותו?

סנטורום הוא מאמין קתולי מלא להט, המועמד הכי דתי במירוץ. אולי לכן דווקא הוא, מעלה את נושא האמונה לשיח הבוחרים הרפובליקנים. "השטן מתקיף את המוסדות החשובים ביותר באמריקה", הוא אמר עוד ב-2008. הנאום ההוא עולה עכשיו לכותרות.

"זו מלחמה רוחנית, על מה לדעתכם אבי השקרים שם את עינו?", שאל סנטורום והשיב: "על אומה טובה הגונה בעלת עצמה והשפעה, על ארצות הברית של אמריקה".

במירוץ די משועמם, סנטורום הוא ההפתעה הגדולה ביותר עד עכשיו. מושל פנסילבניה לשעבר, החל את המירוץ הלא צפוי שלו כמו רבים אחרים, בשטח - מול ובדחיפת הפעילים. בנאומיו, הוא ביקר את המדיניות הכלכלית של הנשיא אובמה אבל בין משפט למשפט הוא גם הצליח להשחיל מסרים שמרניים - כמו התנגדת נחרצת לנישואים חד מיניים.

לפני שנה הסקרים הראו שסנטורום זוכה לעשירית מהתמיכה לה זוכה המועמד הוותיק מיט רומני, אולם היום הסיכויים שלו להיבחר נראים טובים יותר מאלו של רומני, והרבה יותר טובים משאר הלהקה הרפובליקנית.

שאלתי אותו על הדברים שאמר לפני ארבע שנים בנושא השטן, אבל הוא לא ענה לי. לא רק הדברים הנושנים שהוא אומר מעניינים. על פי הדיווחים, סנטורום אמר לקהל בוחרים באוהיו שהנשיא אובמה "מאמין בתיאולוגיה שקרית, לא בזו שכתובה בתנ"ך אלא בתיאולוגיה אחרת".

הדברים האלה פוגעים בנקודה רגישה, הנשיא אובמה כבר ניהל את החזית הזו מול אלו שהאשימו אותו בכך שהוא מוסלמי שמתחזה לנוצרי. דובריו של אובמה מתייחסים לדברים בזלזול: "פגשתי את הנשיא ושהיתי במחיצתו למשך 45 דקות. למרבה הפלא הוא לא הזכיר את זה", אמר הדובר ג'י קמי.

סנטורום בעצמו אמר שהדברים נאמרו ביחס למדיניות של אובמה בנושא ההתחממות הגלובאלית, סנטורום טוען שאובמה חושב שהכוכב שלנו חשוב יותר מתושביו.

דעתו של אובמה על דבריו של סנטורום לא ברורים, אבל הוא יכול להתנחם בדברים שעשויים להיות חשובים יותר - על פי הרוב המכריע של הסקרים, אם ריק סנטורום יתמודד מול אובמה, הנשיא המכהן ינצח בהליכה.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN