"אל תגייסו את החרדים לצה"ל"

ביטולו של חוק טל על ידי בג"ץ גרר תגובות תמיכה רבות מצד התומכים בשירות לכלל אזרחי המדינה. אילן לוקאץ', אתאיסט וחילוני מושבע, דווקא חושב שמדובר ברעיון גרוע, ואפילו בכפייה חילונית. פרשנות אחרת לשמחה החילונית על ביטול חוק טל

אל תגייסו אותם לצה"ל. ארכיון (AP)

עם ביטול חוק טל בבג"ץ, נפתח פתח לגיוס החרדים לצה"ל, על אפם וחמתם. רבים, במיוחד מהצד שלי, שעוקב בדאגה ובחשש אחרי התרחבות המגזר החרדי - יצאו לרקוד על הגגות. אני לא.

חרדים רבים לא רוצים להתגייס לצבא, או שבניהם (שלא לומר, בנותיהם) יגויסו, משום שאינם רוצים להיחשף, או לחשוף את ילדיהם, לתרבות החילונית. מאמצים רבים השקיע המגזר לגווניו לאורך השנים בהימנעות מכל מה שאיננו חרדי, ועוד יותר התאמץ להסתיר מילדיו את העולם שמבחוץ. המחיר שהם משלמים על ההסתגרות הזאת כבד: בעיקר עוני, דלות ומחסור. זו תרבותם, וזכותם לשמור עליה, ואני מלא הערכה לקיצוניות שבה הם מגנים על תרבותם. "התפקרות" בעיניהם גרועה ממוות. הלוואי שבצד שלי, החופשי, היינו מגנים ככה על תרבותנו.

אני מנסה לחשוב לרגע על מצב הפוך. על מעין מדינת הלכה חרדית (אילו יכלה להתקיים) שבה יש גטו חילוני אתאיסטי, המסתגר בכמה שכונות ומתעקש על קיום אורחות חייו, ובו גם אני ומשפחתי חיים. ובמדינה הזו יש גיוס חובה לשלוש שנים לימודי תורה בישיבה, משום שהמדינה מאמינה שהדבר נחוץ לביטחונה. האם אסכים שהילדים שלי יגויסו לשלוש שנים בישיבה? לא אסכים לעולם. הייתי נלחם בחירוף נפש נגד הגזירה. אחרי שגידלנו אותם על פי דרכנו, לא אסתכן באיבוד הילדים. ועכשיו תהפכו בחזרה לאורך ציר הסימטריה. זו הסיבה שהחרדים לא מוכנים שהילדים שלהם ישרתו בצבא. גם אם הילדים הם "שבאב", בטלנים שמסתובבים ברחובות, לא לומדים ולא עובדים. אבל הם לבושים בשחור, וזה יותר חשוב. אני לא כותב את זה בציניות.

איך לחלק את הנטל בלי כפייה חילונית

אילן לוקאץ', חדשות 2 (חדשות 2)
הטענות על "כפייה חילונית" נכונות: אם יגויסו החרדים בכפייה לצה"ל, בעל כורחם ייחשפו לתרבות חוץ-חרדית. כל תומכי גיוס החרדים, תסתכלו טוב טוב פנימה ותגידו לי אם לא עבר בכם שמץ של מחשבה, שיהיה נחמד אם החרדים שיתגייסו יתקרבו קצת במהלך שירותם לתרבות של רוב (בינתיים) תושבי המדינה. זאת, קוראים וקוראות יקרים, כפייה חילונית.

מה עושים עם חלוקת הנטל? מתמטית, כל חרדי שלא מתגייס מגדיל את ההסתברות של כל חייל במדים למות בקרב. זה לא צודק ולא הוגן ואי אפשר להמשיך לתת גם לזה לקרות.

הנה פיתרון אפשרי. לגייס את החרדים למסגרת שלא תחשוף אותם אפילו למולקולה אחת של תרבות חופשית. כמו שיש בני ברק ומאה שערים וגאולה ורמות בית שמש, שם ילד יכול להסתובב ברחוב בלי שהוריו יחששו שיראה משהו אסור, ככה אפשר להקים צבא חרדי שיתקיים במקביל לצה"ל ובתיאום איתו, ובו לא ייחשפו בני החיל החרדים לתרבות החופשית. בסיסים נפרדים בהכשר מהודר, מצידי גם מדים אחרים. וגם בסיסים נבדלים לחיילות צדקניות, כן, בלי בנים בכלל. זה ידרוש לוגיסטיקה יצירתית, אבל זה אפשרי. בסופו של דבר כמה מהם ייהרגו במלחמה הבאה. אני חושב שהם מוכנים לזה. אחרי הכל הם גדלו על "ייהרג ובל יעבור". תנו להם את האפשרות "לא לעבור" על תרי"ג מצוות, והם יסכימו גם להיהרג על הגנת המדינה.

הצטרפו לעמוד של אילן לוקאץ' בפייסבוק