האלימות ברחוב הערבי כבר לא טאבו

אם עד לא מזמן כל דיון ברמת האלימות בחברה הערבית היה בלתי אפשרי - עכשיו כבר רואים סדקים בקשר השתיקה. עיתונאים ערבים לא חוששים להצביע על העבריינות הקשה וחברי כנסת יוזמים דיונים בנושא. גיא עטיה מעודד מהמגמה, ומסביר מדוע מיגור האלימות ברחוב הערבי הוא אינטרס משותף לרשויות החוק, למדינה ולציבור הרחב

כוחות משטרה בטייבה (panet)

גם מי שלא הזדעזע מהנתונים שפרסמה לא מכבר הכנסת על האחוז הגבוה בקרב נהגים ערבים המעורבים בתאונות דרכים, בוודאי לא יכול להישאר אדיש לנתונים שפרסמה הכנסת על שיעור מעשי הפשע החמורים במגזר הזה: מחצית ממעשי הרצח בישראל הם במגזר הערבי. 580 מתוך 740 אירועי ירי מיוחסים לערבים (הנתונים משנת 2009).

בין שתי התופעות יש קשר ישיר, אף שתאונות דרכים אינן תמיד תוצאה של עבריינים. שתי התופעות מעידות על אלימות גבוהה והיעדר מודעות.

עד לא מזמן, כל דיון ברמת האלימות בחברה הערבית היה בלתי אפשרי. דוברים שהעזו להעלות את הנושא הואשמו מיד בגזענות. כשנשאל ח"כ זחאלקה, מה ראשי הציבור יכולים לעזור במלחמה באלימות הזאת, הוא נעלב. "האם שואלים חברי כנסת יהודים אם הם יכולים להלחם בפשיעה בתל אביב?" שאל.
רק באחרונה ניכרת התעוררות בציבור הערבי לממדי התופעה ולחומרתה. עיתונאים ערבים מעיזים להצביע על העבריינות הקשה ביישובים הערבים וחברי כנסת ערבים יוזמים דיונים בנושא.

יש כמה סיבות לרמת האלימות הגבוהה ביישובים הערבים: ניכור כלפי רשויות החוק של המדינה וכלפי החברה, התפרקות התא המשפחתי ואובדן סמכות ההורים והדור המבוגר, תחושות קיפוח, מוצדקות או לא מוצדקות, בסוגיות כמו פיתוח, קרקעות ותעסוקה.

m-16 ורימון כמעט בכל בית

לאלה אפשר להוסיף גם את הנוכחות הדלה של המשטרה ביישובים הערבים. כאן חובה לציין כי מי שמנעו נוכחות מוגברת של שוטרים היה דווקא הציבור הערבי וראשיו, ח"כים וראשי רשויות.

בשל כך, האלימות בחברה הערבית הלכה וגאתה. נשק בלתי- חוקי מוחזק היום בכמויות אדירות כמעט בכל בית. סכסוכים פעוטים הופכים בקלות לאירועי ירי. נהיגה בריונית ומסוכנת הפכה לתופעה שכיחה וראשי רשויות ערביות מאוימים ע"י בריונים ומשפחות פשע.

בדיונים פומביים נוטים ראשי הציבור הערבי להאשים את המדינה. לדבריהם, אזרחים ערבים נמנעים מלהתלונן במשטרה משום שאינם סומכים עליה. אולי זה נכון, אבל אין בכך כדי לנקות את הציבור הערבי ואת ראשיו מכל אחריות.

המשטרה אינה נוכחת ביישובים הערבים בצורה מאסיבית בגלל התנגדות של התושבים עצמם. חברי- כנסת ערבים העדיפו לעסוק במצוקות הפלסטינים בעזה במקום במלחמות הכנופיות בטייבה.
מי שנפגעים מן האלימות והעבריינים אינם השכנים היהודים, אלא, קודם כל, האזרחים הערבים שומרי החוק.

זהו אינטרס משותף, לרשויות החוק, למדינה ולציבור הרחב.

הכותב הוא ההמשנה לנשיא קב' ח.א.ש ביטחון, המתמחה בביטחון ואבטחה בארץ ובעולם

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת