דעה: שחקני המשנה בהצגה של עיני

הישג היסטורי? יותר נכון המשך "עבדות מודרנית". יצחק ג'קי אדרי, פעיל חברתי, משוכנע שההסתדרות הופכת את עובדי הקבלן לקול פוליטי - והכול על מנת לקדם את מסע הבחירות של עופר עיני

עיני ושטייניץ. מי הרוויח מהשביתה?

חמישה ימי השביתה של ההסתדרות הסתיימו ללא בשורה לאלפי לעובדי הקבלן בישראל, למעט 300 עובדי קבלן שיקלטו בהעסקה ישירה, 150 עובדים ייקלטו בהוסטלים של ניצולי שואה וכמות זהה של עובדי ניקיון תיקלט במעונות לחוסים של משרד הרווחה. שאר עובדי הקבלן ימשיכו להיות מועסקים בדפוסי העסקה של "עבדות מודרנית" - כיאה למדינות העולם השלישי.

עובדי הקבלן בחודש פברואר 2012 הפכו לכלי פוליטי-תקשורתי רב עוצמה בידי יו"ר ההסתדרות עופר עיני הנערך לבחירות בחודש מאי בהסתדרות. הוא מגיע לבחירות ללא אג'נדה חברתית לחברה הישראלית, וללא העוצמה פוליטית של מפלגת העבודה שנחלשה עם התפצלות המפלגה.

עופר עיני היה צריך את עובדי הקבלן שהם מאבק עוטף ישראל על מנת לקדם את מסע הבחירות שלו בהסתדרות ולקבל כותרות תקשורתיות, שותפו הממשלתי למו"מ שר האוצר גם הגיע לדיונים על עובדי הקבלן כשלהבות אסון הכרמל מדליקות את כסאו הפוליטי, גם עופר עיני וגם ד"ר יובל שטייניץ' אמצו את קולם של עובדי הקבלן כמפלט פוליטי ממצבם הרעוע פוליטית.

עוול היסטורי

עופר עיני לא בחר כנושא לקרוא למגזר התעשייתי להשוואת תנאים בין דור ב' ודור ג' לדור א'. הוא לא בחר כנושא לקלוט עובדי חברות כח-אדם להעסקה ישירה לאחר תשעה חודשים בהתאם לחוק, הוא לא קרא לראשי הרשויות לקלוט אלפי עובדי קבלן.

הוא לא קרא לראשי האוניברסיטאות לקלוט בהעסקה ישירה את עובדות הניקיון, הוא לא קרא להעסקה ישירה של רבבות מורים ומורות עובדי קבלן במערכת החינוך, הוא לא בחר כנושא את הקריאה לזכות לחופש ההתאגדות שתחול על כולם כזכות יסוד. עופר עיני בחר בנושא עובדי הקבלן מפני שהנושא הוא עוטף ישראל המטריד אלפי עובדי קבלן מכל הקשת החברתית והמעמדית בישראל.

על ציר הזמן ההיסטורי של עובדי הקבלן בישראל יש מי שלא שוכחים להסתדרות שאפשרו במשך שנים סביב "השולחן העגול" למעסיקים, לקדם ולבנות מעמדות נחותים בדפוסי העסקה פוגענית, ההסתדרות פעלה להבנות עם חברות כח-אדם על גב עובדי הקבלן, וחברות הכח-אדם גמלו להסתדרות בכספי דמי החבר שנגבים מהעובדים, ואילו המעסיקים נהנו מאותן ההבנות בין ההסתדרות לחברות הכח-אדם.

על השתיקה

זו אותה הסתדרות ששתקה כאשר התפתחו חברות "כוח האדם" שמרוויחות מזיעת אפם של העובדים. זו אותה הסתדרות ששתקה כשפותחו מנגנונים של עובדי דור ב' ודור ג' - שוחד לעובדים ותיקים כדי שישתקו בזמן שרומסים זכויות של עובדים צעירים.

זו אותה הסתדרות ששתקה אל מול תופעת העבדות המודרנית הקרויה "עובדי קבלן" ונתנה רוח גבית לממשלה ולמעסיקים להעסיק עובדים בתנאי פוגעניים תוך רמיסת חוקים וזכויות. כן זו אותה ההסתדרות שהיום הופכת את עובדי הקבלן לקול פוליטי בשביתה שנולדה ממצוקה פוליטית.

החברה הישראלית, ובפרט כל אותם רבבות עובדי קבלן, יבינו מיד שהם היו שחקנים בבמה פוליטית של יו"ר ההסתדרות, שדיבר בשמם של עובדי הקבלן בישראל ומייד הלך לספור את הקולות בקלפי הבחירות לתפקיד יו"ר ההסתדרות.

רבבות עובדי הקבלן לא מצביעים בבחירות להסתדרות, הם לא חברי הסתדרות, הם שקופים להסתדרות שלא סופרת אותם במשך שנים, וגם היום ומחר לא. "השקופים" עובדי הקבלן בישראל הפכו לכלי פוליטי שמנוצל מפאת היחלשותה של ההסתדרות אל מול השיטה הכלכלית של הניאו-ליברליזם שכובשת את ההסתדרות בגמישות ניהולית.

עופר עיני, מסע בחירות? ד"ר יובל שטייניץ', גמישות ניהולית? לא על גב עובדי הקבלן.

יצחק ג'קי אדרי הוא פעיל חברתי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת