ביקורת ספר: משחקי הרעב/ סוזן קולינס

בעולם עתידני שהוקם על חורבות אמריקה, הממשלה הטוטליטרית מקיימת טורניר אכזרי בשם "משחקי הרעב". עם צאת החלק השלישי בטרילוגיית המדע הבדיוני של סוזן קולינס, סיגל ריבה מבטיחה שהספרים מטלטלים וסוחפים ויגרמו לקורא לחשוב מחדש על ז'אנר תוכניות הריאליטי שמציף את הטלוויזיה

עטיפת הספר "עורבני חקיין" (יח"צ)

שלושה ספרים כתבה סוזן קולינס בסדרת "משחקי הרעב". לסופרי מדע בדיוני ופנטזיות יש נטייה לכתוב ספרים בטרילוגיות - טרילוגיית שר הטבעות, טרילוגיית הקוסם השחור, טרילוגיית האלף. עכשיו יצא החלק האחרון בטרילוגיית "משחקי הרעב": "עורבני חקיין".

אם אני מצליחה להתאפק, אני מחכה עד שייצא הספר השלישי ואז קוראת את השלושה במכה. אני שונאת לחכות לספר הבא, לתהות מה קורה בינתיים לגיבור שלי ומה לעזאזל הוא עושה בזמן שאני מחכה לשובו. הפעם זה קרה כי לא הספקתי לקרוא את הראשונים. רק כשיצא החלק השלישי והאחיינים שלי רבו מי יקרא אותו קודם, מיהרתי לקרוא (לפניהם!) את הסדרה. ומה אגיד לכם. וואו. טוב שלא קראתי כל ספר בזמן שיצא, כי אין סיכוי שהייתי מצליחה לחכות בין חלק לחלק.

קטניס אוורדין, בת 16, חיה בעולם דמיוני, שהוקם בעקבות אסונות טבע על חורבותיה של מה שפעם הייתה אמריקה וכעת נקראת מדינת פאנם. במדינה שולטת ממשלה מסואבת וטוטליטרית שמרוכזת במחוז "הקפיטול". סביב הקפיטול ישנם עוד 12 מחוזות, שלכל אחד מהם משאב טבע שמאפיין אותו (פחם, עץ ונייר, חקלאות וכו').

"מטלטל, מסעיר, סוחף"

לאחר ניסיון הפיכה כושל החליטה ממשלת פאנם לקיים את "משחקי הרעב": טורניר שבו משתתפים שני נציגים מכל מחוז - נער ונערה - שנבחרים בהגרלה. 24 נציגי המחוזות נשלחים לזירה מלאכותית להילחם זה בזה עד מוות בסוג אכזרי במיוחד של ריאליטי, המשודר טלוויזיונית לכל המחוזות. זו היא דרכה של הממשלה להראות לאזרחיה שהיא חזקה מכולם ושמי שמנסה למרוד - סופו ברור.

קטניס יוצאת לזירה עם נער נוסף מהמחוז שלה. נער שמאוהב בה מאז היו ילדים ושיעשה הכל כדי לשמור על חייה. היא מבטיחה לאחותה הקטנה לנצח ולחזור בחיים. אבל מה המחיר? את מי היא תצטרך להרוג לשם כך?

הספרים מטלטלים, מסעירים, סוחפים. הם לא קלים לקריאה מבחינת התיאורים שבהם, אבל כפי שאמרה האחיינית שלי - אין בספרים שום דבר שהילדים לא ראו כבר בטלוויזיה, בתכניות הריאליטי שזוכות לרייטינג מטורף. אומנם לא נלחמים בהן עד מוות אבל "ההוצאות להורג" הרגשיות קשות לא פחות.

הספרים האלה יגרמו לכם לחשוב - על תכניות הריאליטי שהופכות את הצופים לצמאי דם, על המתחרים שחושפים את נשמותיהם ונחשפים במערומיהם עבור כמה דקות תהילה ועל הקו הדק שעובר בין מדע בדיוני למציאות חיינו.

בחודש הבא ייצא הסרט שמבוסס על "משחקי הרעב". המלצה שלי: מהרו וקראו את הספרים, אף סרט לא יצליח להבהיל אתכם כמו דמיונכם שלכם.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל - sigalr@news2.co.il