מה הבעיה עם נשיא מיליונר?

הנשיא האמריקני ברק אובמה הפך השבוע נאומו על מצב האומה לנאום בחירות לכל דבר. לא סתם הוא התרכז במדיניות המסים בארצות הברית, בדיוק כשהמועמד הרפובליקני מיט רומני פרסם שהוא משלם רק 14% מס מהמיליונים שהוא מכניס

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה פתח השבוע בקמפיין שלו עם הנאום על מצב האומה, שהפעיל לחץ על המועמד הרפובליקני המולטי מיליונר מיט רומני. האחרון מצדו, עסוק בשבוע האחרון במתן תשובות על המזומנים שבכיסו.

"וושינגטון צריכה להפסיק לממן מיליונרים", אמר אובמה. "למעשה, אם אתה מרוויח מיליון דולר בשנה, אתה לא צריך לקבל סובסידיות או הפחתות מיוחדות בתשלום מסים", קבע הנשיא. על פי הערכות, הונו של רומני מגיע ל 190 מיליון דולר.

בזירה הרפובליקנית - עושרו של רומני כבר הפך לסוגיה מרכזית. המועמדים שרצים מולו לא מפסיקים לבקר את הדרך של רומני למיליונים, אותם עשה על ידי מכירה וקנייה של חברות. הרבה מאוד סימני שאלה עולים סביב שאלת המס ששילם על העסקאות האלה.

רוב המועמדים הרפובליקנים פרסמו את תיק המסים שלהם. רומני רצה לעקב את פרסום התיק המלא שלו כמה שניתן, ושאף להמתין עם הפרטים עד אחרי סיום קמפיין הבחירות לנשיאות. אבל אחרי מתקפות חוזרות ונשנות של המתמודדים הרפובליקנים האחרים, הוא שינה את דעתו. בבוקר היום שבו הנשיא האמריקני נשא את הנאום מול שני בתי הקונגרס, רומני דיווח שהוא הצליח להרוויח כמעט 43 מיליון דולר במהלך השנתיים האחרונות ושילם כ-14% אחוזים למדינה במסים.

מדובר באחוזים נמוכים יותר מאלו שמשלם כל אמריקני אחר מהמעמד הבינוני, מפני שרוב ההכנסה של רומני מגיעה מהשקעות עליהם משלמים פחות מסים מכל משכורת או הכנסה אחרת.

מה משותף לברק אובמה וניוט גינגריץ'?

אובמה לא הזכיר את רומני בשמו בנאום, ששודר ונצפה על ידי מאות מיליונים בטלוויזיה, אבל בזמן שכל חברי הקונגרס ומרבית אזרחי ארצות הברית עוקבים, הוא קרא לשינויים במדיניות המסים האמריקנית. "אם אתה מרוויח יותר ממיליון דולר בשנה, אתה לא צריך להפריש פחות מ 30% מס", אמר אובמה.

רומני לקח את הנאום של אובמה באופן אישי, הוא אמר לרשת CNBC שהתכנית של אובמה "מעוצבת כדי לצאת נגדי אם אהיה המועמד". חשוב לזכור שעדיין לא בטוח שרומני יהיה המועמד של הרפובליקנים. במשך חודשים רומני היה המועמד המוביל במפלגה שלו להתמודד מול אובמה בבחירות לנשיאות שיערכו בנובמבר הקרוב. אבל בשבועות האחרונים, חבר הקונגרס לשעבר - ניוט גינגריץ' עולה בסקרים, ואפילו ניצח בשבוע שעבר את הבחירות שנערכו בדרום קרוליינה. גינגריץ' הוא המבקר החמור ביותר של רומני ושל מדיניות המסים האישית שלו.

אי אפשר להגיד שאובמה וגינגריץ' משלבים כאן כוחות. גינגריץ' אמר שמדיניות המיסוי שאובמה מציע היא "אסון מדרגה ראשונה". אבל לנשיא הדמוקרטי אובמה ולמועמד הרפובליקני גינגריץ' יש עכשיו שני דברים במשותף. מיט רומני ניצב בין שניהם בדרך למשרד הסגלגל, ושניהם עושים מה שניתן כדי לבלום אותו.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת