אל תקלו ראש בסנקציות על אירן

מדינות האיחוד האירופי הטילו היום אמברגו מוחלט על ייבוא נפט מאירן. מדובר בכשליש מההכנסות של טהרן מנפט, כך שזוהי מכה קשה מאד עבורם. המשטר באירן קודם כל מעוניין ביציבות המשטר, ולשם כך צריך כסף. אם תהיה ברירה בין עצם קיום המשטר לבין תכנית הגרעין, טהרן עשויה לקבל החלטה לשוב למו"מ. אהוד יערי מסביר מדוע

מי שמקל ראש בסנקציות שהטילו היום מדינות האיחוד האירופי על הנפט האירני - עושה טעות גדולה.

המשמעות של הסנקציות, ברגע שהן ייכנסו לתוקף מלא לקראת הקיץ, הינן שאירן מאבדת את הכושר לייצא שליש מהנפט שלה. כאשר אנו מדברים על מדינה ש-80% מההכנסות שלה נובעות מנפט, לאבד שליש זו מכה דרמטית - ולכן האירנים במצוקה גדולה מאוד.

האירופים אמנם עשו את המהלך, אך צריך לקחת בחשבון שה"קליינטיות" הגדולות של הנפט האירני באסיה, כולל דרום קוריאה, יפן, הודו וסין, מתחילות להפחית את הכמויות של קניית הנפט מאירן. לעומת זאת, סעודיה ממהרת להיכנס לואקום שנוצר ומוכנה להגדיל את תפוקת הנפט ל-2.5 מיליון חביות ביום כדי לפצות על אובדן ייצוא הנפט האירני.

אירן נמצאת תחת מלחמה כלכלית ובמצור כלכלי אמיתי, ולכן זה לגמרי לא יהיה מפתיע אם הם אכן יילכו למשא ומתן בנושא הגרעין, כפי שדורשים האירופים.

ההנחה של כולם, הן של האמריקאים והאירופים והן של ישראל, היא שהמשטר באירן קודם כל מעוניין בקיום המשטר ויציבותו. אם תהיה ברירה בין עצם קיום המשטר לבין תכנית הגרעין, טהרן תקבל את ההחלטה, אך אנו עדיין לא שם.

האירנים לא יכולים לסגור את מיצרי הורמוז. הם יכולים לפזר מוקשים ימיים, יכולים לפזר חביות חומר נפץ, אך האמריקאים יודעים להתגבר על כך במהירות. ראינו כבר הלילה, חרף האיום האירני לא להכניס יותר נושאות מטוסים למפרץ הפרסי - אובמה שלח נושאת מטוסים, והאירנים לא עשו דבר.

האיום האמיתי של האירנים, שפירושו מלחמה אזורית, הוא שאם סעודיה תיכנס לשוק הנפט כדי למלא את מחסור הנפט - הם יתקפו בטילים את מתקני הנפט הגדולים לחוף המפרץ הפרסי. האיום הזה אמיתי, אך מהלך כזה ייתפש כהכרזת מלחמה על העולם כולו.

יש סיכוי רציני שנראה בקרוב את האירנים בחזרה בשולחן המשא והמתן, בתיווך טורקי או רוסי. זה לא אומר שהמו"מ יהיה רציני - אך תיק הגרעין ייפתח לדיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק