דעה: חרדים משתמטים? ומה עם הצפונבונים?

יוסי בקר, איש תקשורת חרדי, מנסה להסביר למה מי שמעוניין בגיוס המגזר דווקא אמור לתמוך בחוק טל. בטור לחדשות 2 באינטרנט הוא טוען שבניגוד לחילונים המשתמטים, החרדים שאינם מתגייסים לא עושים "חיים משוגעים", ושואל את הזועמים על סירוב חייל חרדי לשמוע שירת נשים: מה היה קורה לו הצבא היה מכריח צמחוני לאכול בשר?

שוויון או כפייה חילונית? (הנח"ל החרדי)

סערת הדרת הנשים ירדה מהכותרות, גם האתיופים ירדו מהכותרות וימשיכו להיות מופלים, אז הנה באה הסערה הגדולה. לא, זו לא סערת השלגים בחרמון, אלא סוגיית הארכת 'חוק טל'.

החרבות נשלפו, הדמגוגיה חוגגת, ושוב הקורבן לכל תחלואי החברה הישראלית הוא האדם החרדי שכל כך קל לשנוא.

הפעם נותנת התקשורת את הבמה לשמיניסטים שקוראים לביטול חוק טל לאלתר. האמת, אני מסוגל להבין את הרציונל. הם עומדים בפני גיוס, ושומעים מעל כל במה עד כמה החרדים משתמטים ופרזיטים והם מתקוממים. האם בצדק? לדעתי, הם צודקים חלקית.

מה עם המשתמטים החילונים?

כשהם באים לזעוק על השתמטות הייתי מצפה לראות מה יש להם לומר על הצפונבונים ודומיהם שמשתמטים שלא כחוק משירות צבאי וללא סיבה הגיונית. המשתמטים החילונים, שמתרבים בשנים האחרונות בקצב תוכניות הריאליטי שעולות לאוויר, לא משתמטים מסיבה רציונאלית. הם פשוט רוצים לעשות חיים משוגעים, ויש כאלה שבונים קריירה מוסיקלית בזמן שהיו אמורים להיות על מדים. זה באמת מקומם.

לעומתם, החרדים שאינם מתגייסים אינם עושים חיים משוגעים. הם יושבים במשך תשע שעות ביום ועוסקים בלימוד התורה, שהוא לימוד מעמיק וקשה. קיים עליהם פיקוח מתמיד לבל יחסרו אפילו שעה אחת מלימודיהם, והם נאלצים להתייצב בלשכת הגיוס לפחות פעם בשנה ולחתום בפני עורך דין על הצהרה שמעידה כי תורתם אומנותם. המדינה אוסרת עליהם לעבוד, וכשהם בגיל מבוגר יותר נותנת להם המדינה אפשרות חוקית לעבוד אך ורק ארבע שעות ביממה.

רוצים גיוס חרדים? תתמכו בחוק טל

על פי חוק טל, החל מגיל 23 יכול התלמיד החרדי לצאת ל'שנת הכרעה' במסגרתה ניתנת לו אפשרות חוקית להשתלב בשוק העבודה. לאחר סיום שנת ההכרעה צריך התלמיד להחליט האם הוא מתגייס לשירות צבאי ולאחריה משתלב בשוק העבודה ומתפרנס, או שמא הוא חוזר ללימודיו וממשיך לדחות את שירותו מדי שנה.

חרדים רבים בוחרים בסיום שנת ההכרעה להתגייס לצבא או לשירות אזרחי ולאחריה מנסים את כוחם בשוק העבודה. יהיו כאלה שניסו את שוק העבודה שסירב להאיר להם פנים והם מחליטים לחזור לעסוק בסוגיות התורה. כמות החרדים שבוחרים להתגייס ולשרת בשירות אזרחי, רק גודל משנה לשנה.

כל אותם המעוניינים להביא לגיוס חרדים לצה"ל צריכים להיות מגדולי התומכים של 'חוק טל'. בשנים האחרונות התגייסו לצה"ל בזכות החוק אלפי חרדים. בעוד ששורות אלו נכתבות משרתים כ-5,000 חיילים חרדים בצבא ההגנה לישראל. עוד אלפים מבני העדה החרדית משרתים בשירות האזרחי.

כמו להכריח צמחוני לאכול בשר

בשנתיים האחרונות התגייסו לצה"ל יותר חרדים מאשר בעשור האחרון כולו. אולם, גיוסם של חרדים נוספים עומד בסימן שאלה גדול ולא רק במידה שיבוטל חוק טל. הפקודות הצהליות שמחייבות חיילים חרדים לעבור על ההלכה היהודית ולשמוע שירת נשים במהלך שירותם, יעמידו בסימן שאלה גדול את פרויקט שירות החרדים בצה"ל. אי אפשר, וזה אף לא דמוקרטי, לחייב אדם חרדי לעבור על ההלכה.

יקומו הטוקבקיסטים ויזעקו, מהות הצבא היא הפקודה. שערו בנפשכם איזו סערה הייתה קמה לו הצבא היה מכריח אדם צמחוני לאכול בשר? וזו לא הלכה. בארה"ב הכריח בית המשפט את הצבא האמריקני לאפשר לחייל חרדי לגדל את זקנו, וזו כבר לא הלכה אלא נוהג יהודי. כשמדובר בהלכה ובמדינה יהודית לא כל שכן?

כשיש כורח מבצעי, התורה היא זאת שדוחקת את הלכותיה ומחייבת לחלל אפילו את יום הכיפורים כדי להציל נפש בישראל. בעת פיקוח נפש, החייל החרדי יהיה הראשון שיסכים למסור נפשו. אבל האם שירת נשים נכנסת לגדר הצלת נפשות? האם זהו ייעודו של צה"ל? שאלה יפה שאל יו"ר הכנסת רובי ריבלין בסוגיה זו, האם יעלה על דעת מישהו לחייב מוסלמי לשתות יין בצבא? אבל כשמדובר בדת היהודית, הכפייה החילונית יכולה להרים ראשה באין מפריע.

אם חוק טל לא יעבור, יהיו חרדים רבים שיחגגו ויעלזו על כך. הרי המדינה לא תהיה מסוגלת להשליך עשרות אלפי חרדים לכלא הצבאי ואנדרלמוסיה תרים ראשה. לעומת זאת, אם ההסדר הקיים יימשך, וצה"ל ימשיך להעניק לחייל החרדי את האפשרות לתרום למדינה מבלי לעבור על דת אמונתו, הרי שאחוז החרדים המשרתים בצה"ל ובשירות האזרחי יעצים ויגדל עד מאד. אני לא מעריך, אני בטוח. הגידול של החרדים בצבא בשנים האחרונות מוכיח זאת.

הכותב הוא איש תקשורת חרדי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת