בדרך לבית הלבן: דרוש מנהיג מלהיב

לפני ארבע שנים ארצות הברית התרגשה. במפלגה הדמוקרטית זה היה מועמד אפרו-אמריקני מול אישה מבית קלינטון, לרפובליקנים היה גיבור מלחמה מול גיבור ההתמודדות עם פיגועי טרור. הפעם, אמריקה מפוכחת לגמרי. "אין מועמד מושלם", אומרים היום הבוחרים הרפובליקנים, וכך אף אחד מהצדדים לא מתלהב

מיט רומני. זה מה שיש (רויטרס)

הבחירות לנשיאות בארצות הברית הופכות לתחרות חוסר פופולריות, תחרות מוזרה ששואבת את כוחה מהתלהבות למרחקים קצרים. השינוי הזה דרמטי ביחס לבחירות שנערכו לפני ארבע שנים, בהן אמריקה והעולם כולו התרגשו לקראת בחירתו של הנשיא האפרו-אמריקני הראשון.

"אף אחד לא יכול להגיד שיש לו מועמד מושלם במירוץ הזה", אומר ג'ים דמינט, סנאטור רפובליקני מדרום קרוליינה, "אבל יש לנו כמה מועמדים טובים. הם יפעלו הרבה יותר טוב ממי שאנחנו רואים היום בבית הלבן".

הרפובליקנים של דמינט מצביעים היום ובוחרים מי מאותם "מועמדים טובים" הוא הרע במיעוטו, מי יכול לנצח במירוץ לבית הלבן. מיט רומני מסמן הצלחה בשתי התחנות הראשונות ועל פי הסקרים המוקדמים יש לו סיכויים טובים להמשיך ולהצליח בהמשך הדרך. רוב הסיכויים שהוא יהיה האיש שייצג את המפלגה הרפובליקנית בבחירות שיערכו נובמבר.

אבל רומני לא מצליח להלהיב את הרפובליקנים. על פי סקר CNN, רק 54% מהאמריקנים רוצים לצאת ולהצביע, באוקטובר האחרון המספרים היו גבוהים יותר. גם הדמוקרטים לא מתלהבים לצאת ולהצביע, אבל שם לפחות ככל שמתקרבים לבחירות - האחוזים במגמת עלייה: 43% באוקטובר, 49% היום.

המנצח: מי שיצליח להוציא את הבוחרים לקלפיות    

לשני המועמדים - אובמה ורומני - יש בעיות בתוך המפלגה שלהם. אובמה כבר לא מנהיג כריזמטי חדש ומבטיח שינוי, אלא מנהיג שנוי במחלוקת שמתמודד עם אחוזי אבטלה גבוהים, צמיחה כלכלית שנבלמת ועם העובדה ששינויים בחייה של אומה הם תהליך ארוך מאוד.

רומני לעומתו הוא ה"זר", אבל הוא זר לא רק לאמריקנים, הוא זר גם לבני מפלגתו שלו. הם זוכרים היטב שהוא תמך בהפלות, בזכויות ההומוסקסואלים ובחלק ממהלכיו של אובמה בתחום הרפורמות במערכת הבריאות.

כשביקשנו מהאמריקנים לבחור מועמד אחד בין שניהם, על פי הסטטיסטיקה קיבלנו תיקו. רומני נהנה מתמיכה של 48%, אובמה נהנה מ-47%, הבדל של אחוז אחד שנמצא עמוק בתחום טעות המדגם.

יש דוגמאות רבות בהיסטוריה לתחרות צמודה שהפכה לניצחונות דרמטיים. שני המועמדים ינסו לשכנע ולהוציא את הבוחרים שלהם מהבתים אל הקלפיות. ההתייצבות היא קריטית, ותוצאות הבחירות תלויות בהתלהבות ששני המועמדים, כרגע, לא מצליחים ליצור.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת