"האח הגדול" מגיע לביקור בישראל

הגנרל האמריקני מגיע לביקור בישראל כדי להרגיע את הרוחות וגם כדי לבדוק מה מידת הכוונות הישראליות לתקוף באירן. אבל מבחינת ישראל אולי עדיף לה בעצם לא לפעול ולחכות לאישור הסנקציות שיציתו את האש. האם נוכחות הגנרלים בארץ בימים רגישים אלה היא שעומדת מאחורי ביטול התרגיל המשותף עם ארה"ב? טור מיוחד לאינטרנט

ביקורו של יושב ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב מרטין דמפסי בישראל הוא עוד שלב בעימות הגלוי וגם החשאי בין ישראל לבין ארה"ב בנושא אירן.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

דמפסי בא להגיד לישראלים: "תורידו את האצבע שלכם מההדק של התקפה חד צדדית", או זה מה שלפחות מה שהוא אמור להגיד. לפני שהוא בא, ציידו האמריקנים את הכתבים הישראלים בוושינגטון בתובנה של בכיר במחלקת המדינה שאמר, "תוך חצי שנה הכלכלה האירנית על הקרשים, אנחנו הולכים עד הסוף".

בעצם על פי מה שיוצא עכשיו מוושינגטון, ישראל לא צריכה לעשות שום דבר. בטח לא לתקוף. מהסיבה הפשוטה שבשבועיים האחרונים נוצר מעגל ששם את ישראל בדיוק איפה שהיא רוצה. כי אם האמריקנים ילכו באמת עד הסוף, כמו שישראל רוצה, ויטילו סנקציות גם על תזקיקי הנפט, ובעיקר על הבנק המרכזי, האירנים, כך לפחות הם איימו, ייסגרו את מיצרי הורמוז כדי לפגוע בייצוא הנפט במדינות נוספות.

הדרך הנכונה מבחינת ישראל: לא לפעול?

האמריקנים כבר הבהירו, וזה האולימטום היחיד שהם נתנו לאפשרות של מתקפה צבאית, שאם האירנים יסגרו את מיצרי הורמוז, אמריקה תפעל. מבחינתה של ישראל זה אומר שהדרך הנכונה להגיע לעימות אמיתי, היא לאפשר את הסנקציות, כדי שאלו יובילו להתגרות אירנית, ואלו יובילו את ארצות הברית לפעול ולא את ישראל.

אבל בישראל יש שיקולים אחרים, שנוגעים למה שמכונה "מרחב החסינות", ומתייחס למתי האירנים מרגישים חסינים מפני תקיפה. הקו הזה בין חסינות מפני תקיפה ישראלית לבין חסינות מפני תקיפה אמריקנית, שונה לגמרי בגלל עוצמת החימוש.

לכן הרמטכ"ל האמריקני בא להרגיע כאן את הרוחות ומצד שני לבדוק גם מהן הכוונות הישראליות. לא בטוח אגב שהוא ייצא עם תושבה ברורה.

אולי אגב אחת הסיבות שהתרגיל האמריקני האחרון בוטל, הוא מכיוון שכאן בישראל לא ממש רצו את הגנרלים ואת הכוחות האמריקנים מסתובבים בחודשים שבהם מקבלים החלטות קשות, לא פופולריות, וגם מאוד מסוכנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת