פרשת וארא: על צפרדע, מציאות ודמיון

בפרשה השבוע בספר שמות נכתב: "ויט אהרון את ידו על מימי מצרים ותעל הצפרדע ותכס את הארץ". צפרדע אחת בלבד? איך זה מסתדר עם הדמיון המשתולל שלנו בליל הסדר על אלפי צפרדעים מקרקרות בין הפירמידות? ערן ברוך על הפרשנויות של חז"ל והקשר בין פרשת וארא למנהיגות בימינו

פרשת וארא: על צפרדע, מציאות ודמיון (חדשות 2)

בפרשה שלנו משה ואהרן מגיעים סוף סוף לארמון פרעה והמפגש יוצר מופע מרהיב ומפתיע, מלא בטריקים, להטים, הפקה הוליבודית צבעונית ומרהיבה של ממש. בפרשה ישנן שבע מכות - מטה שהופך לנחש, תנינים ודם, ומכל יד הדמיון.

הצפרדעים היו תמיד מציתים את דמיוני בליל הסדר. אלפי צפרדעים מקרקרות, בין הפירמידות, על הסדינים ובשירותים של המצרים המסכנים. אבל משעיינתי שוב בפרשה, גיליתי שכתוב במפורש "ויט אהרון את ידו על מימי מצרים ותעל הצפרדע ותכס את הארץ".

מה זאת אומרת? צפרדע אחת בלבד? איך זה מסתדר עם הדמיון? במיוחד כשלא מזמן מצאו בעמק החולה צפרדע זעירה בגודל מטבע של שקל! וגם הצפרדעים המעטות שיצא לי להיפגש איתם - לא היו גדולות במיוחד.

מכת צפרדע

אבל אפשר להירגע חברים. הפרשנים של חז"ל כבר עסקו בזה. חכם אחד אומר שהצפרדע הגדולה שרקה שריקה (השריקה של התנועה - לא ברור אם זו השריקה של השומר הצעיר או של בני עקיבא) וכל החברות שלה באו ומילאו את מצרים. רבי עקיבא אומר שעלתה צפרדע אחת ענקית והמצרים מכים אותה "והיא הייתה מתזת נחילים נחילים של צפרדעים שמילאו את ארץ מצרים במאד מאד". כך ממש זו לשון המדרש.

אני בכלל חושב שזה קשור לשם של החיה המיוחדת הזו. צפר - דע. משהו בצפר - דע יש בו גם סיפור וגם ידע כמוס... יש משהו שמצית את הדמיון בחיה כל כך עלובה שיכולה להפוך פתאום לנסיך, או להפחיד את פרעה ואת כל המצרים.

דרוש מנהיג

ובאמת, כילד בעל דמיון, בליל הסדר הצלחתי להפוך את הטקסט הגדוש הזה למשהו חי מעניין ופנטסטי. היכולת הזאת לפרוץ מתוך הריאליה על גבי כנפי הדמיון, להסתובב קצת בעולם הפנטזיה ולחזור אל המציאות, היא יכולת שהמקרא וחז"ל עושים בה שימוש רב.

אני מאמין שהיכולת הזו היא שאפשרה למשה ולאהרן לעשות את הבלתי אפשרי ולהוציא את בני ישראל ממצרים. החזון שתמיד קשור לדמיון - הוא מהתכונות ההכרחיות של מנהיג.

ואם מדברים על מנהיג, כשאני מסתכל על ערוץ הכנסת היום... מופז קורא לביבי שקרן, ישי מתכתש עם הרשויות המקומיות, אנסטסיה שופכת מים על מג'דלה - אני לא רואה הנהגה ומעדיף לעבור לדמיון.

ועל מנת להשלים את הפנטזיה, כתוב בתלמוד כך : " אמר לי רבא בר חנא אני ראיתי צפרדע שהייתה כמגדל המתנשא לגובה שישים קומות, בא תנין ובלע את הצפרדע, בא עורב ובלע את התנין, ועלה וישב בראש האילן. אמר לי רב פפא בן שמואל אלמלא הייתי שם לא הייתי מאמין".

אלמלא זו לא הייתה המציאות שלנו לא הייתי מאמין. אומרים שזו שנת בחירות. למי שלא מאמין קשה לחיות השנה. תשאלו אפילו את לאה גולדברג.

ערן ברוך הוא מנכ"ל ארגון בינה העוסק בהעמקת הזהות היהודית בקרב הציבור הישראלי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת