ישראל 2011: בין הקצנה להכתמה

תופעת ההקצנה הדתית בישראל התפשטה בקצב מעורר מחשבה והפכה לרדיקלית. עפר חדד על אפשרות הגישור בין החרדים, המתנחלים והחילונים בישראל וגם על הפתרון האפשרי לבעיית הדרת הנשים. ואיך כרטיס הביקור של ציבור שלם הוכתם בגלל קומץ קטן בלבד?

קומץ קטן הכתים אוכלוסייה שלמה (חדשות 2)

שתי קבוצות קיצוניות, אלימות ומסוכנות פותחות בחודשים האחרונים מהדורות חדשות, עמודים ראשיים בעיתונים ומככבות כל יום תחת כותרות משתנות באתרי החדשות באינטרנט. נוער הגבעות ונושאי דגלי ה"מהדרין" למיניהם - שתי קבוצות שמנגנוני הוויסות שלהם השתבשו בשנים האחרונות ובטיפשותם, וגם טיפשותנו, הצליחו לגרור מדינה שלימה לסחרור ובלבול גדול.

הסכנה הגדולה שמעמידות שתי הקבוצות הבריוניות הללו אינה נובעת רק מעצם המעשים והצליל הכל כך צורם שבוקע מהתנהגותם המפוקפקת עד פלילית של החברים בהן. ההרס האמיתי שהן מאיימות להמיט עלינו הוא בעצם הדריכה ברגל גסה על מארג עדין ומעורער ממילא של היחסים בין עולמות שסועים בחברה הישראלית - הרס שאין לדעת כיצד ישפיע עלינו לאורך זמן.

לשתי האוכלוסיות הגדולות הללו, החרדים והמתנחלים, יש לא מעט מתנגדים וזה לא סוד גדול. נראה שכמה מהם ששים להתראיין בימים אלו מעל כל במה אפשרית ולשחרר קיטור. יש גם כמובן כמה שחושבים, שזאת הזדמנות נהדרת לזכות בכמה כותרות על פועלם למיגור תופעות חברתיות שונות. כמה פוליטיקאים שנזכרים להתעורר ממרבצם ולגלות עניין בנושא. איכשהו זה תמיד קורה להם רגע אחרי שעורכי המהדורות והעיתונים מוצאים אותו ראוי לסיקור.

האם כרטיס הביקור של החרדים הוכתם?

רבים מהחרדים והמתנחלים מתביישים בכותרות שחגות מעל ראשם, לעיתים על לא עוול בכפם.
בעיתונות החרדית, עיקר תשומת הלב מופנית להשבת אש למה שהם מכנים "הסתה ועליהום תקשורתי" נגד החברה כולה, על ניצול מהומת הדרת הנשים להעצמת השנאה כלפיהם.

בשיחות אישיות, גם עם גורמים בכירים בעדה החרדית, הם מלינים בעיקר על העובדה שחבורת עסקנים, שחלקם הגדול פועל ללא כל גיבוי של סמכות רוחנית, הופכים לכרטיס הביקור של החברה, וכמותם גם מרגישים מאות אלפי מתנחלים שומרי חוק. כנראה שיש אמת בתחושותיהם.

תופעות ההקצנה התפשטו, בנוגע לזה אין בכלל ספק. הן התרחבו בקצב מדאיג והפכו רדיקליות והן מנסות לאיים על שלטון החוק ולהכתיב נורמות חשוכות ומסוכנות - אבל עושה רושם שהבלבול חוגג. חבל דק אך מהותי עובר בין סוגיית השטחים כולה להתנהגותם העבריינית של נוער הגבעות. אותו חבל עובר וחייב לעבור גם בין סוגיית דת ומדינה ארוכת השנים לאלימות פושעת בשם הדת.

נוער הגבעות הוא עדיין קומץ, גם אם קומץ קולני ורועש, שגדל למאות אנשים ואולי אפילו יותר, שמרביתם בני נוער. מאות אנשים מתוך יותר משלוש מאות אלף תושבים ביהודה ושומרון. לרבים מהם מתהפכת הבטן בכל פעם ששם הקוד הרחב "מתנחלים", מוצמד לתמונות של הנערים הללו.

הסובלים העיקריים במאבק - החרדים עצמם

גם הסקריקים או הקנאים הפנאטים שיורקים על ילדה בת 8, הם לא יותר ממאות עבריינים ללא אלוהים. על פי הערכות, המגזר החרדי על כל פלגיו, עדותיו וחצרותיו מהווה כיום כמעט 10% מהאוכלוסייה בישראל, יותר משש מאות אלף בני אדם שהמרחק בינם לבין אותם קיצוניים רב.

מי שסובלים במשך שנים ארוכות מאותן קבוצות הם החרדים עצמם. מרבית הישראלים לא נסעו מעולם בקווי מהדרין, למשל וכנראה לא ירצו לעשות את זה בעוד חודש. אפשר להמר גם ש-90% מהישראלים (במקרה הטוב) לא הכירו את המונח "סיקריקים" עד לשבועות האחרונים. מי שמכירים אותם היטב, וסובלים מהם כבר זמן רב הם דווקא חרדים, מבית שמש וירושלים.

מי שמנסה לרכוב על הסחרור האחרון לטובת הכרעת השסעים והמחלוקות ארוכות השנים, חוטא כלפי המציאות ובעיקר עושה טעות טקטית ממדרגה ראשונה.

איך ישראל תפתור את בעיית הדרת הנשים?

האם תיפתר בעיית הדרת הנשים? (רויטרס)
בדרך לטיפול בתופעת הדרת הנשים המדאיגה, או הדרות גבעות, צריך לשים לב שאנחנו לא מדירים עוד אוכלוסיות שלמות שיכולות להיות שחקן חיזוק משמעותי במאבק על ישראל השפויה. נראה שבשני העולמות, זה שמעבר לקו הירוק, וזה שלבוש בשחור, יש היום קול משמעותי שמבין את המחיר על שתיקה ממושכת לתהליכי הקצנה שהחלו להירקם מזמן מתחת לרדאר שלהם.

דווקא נקודת הרתיחה הזאת, יכולה להיות מפנה חשוב ברתימת שתי האוכלוסיות למלחמה באותם קטבים מסוכנים שמהווים איום על כל מי שעיניו בראשו, ורוצה לחיות פה בשפיות.

בנקודה הזאת נראה שקיימות שתי אפשרויות, האחת, הענשה קולקטיבית, ניגוח מתלהם, כוללני ומעליב של שני הפלגים הללו, שבסוף המערכה יהיו רחוקים עוד יותר מהמרכז השפוי במדינה. האפשרות השנייה, היא לגייס את אותן קבוצות למאבק, להיעזר בהן ולתת להן את הבמה להראות לכולנו שהן באמת רוצות ויודעות לטפל באותם עשבים שגדלו אצלן בחצר האחורית.

עפר חדד הוא עיתונאי במערכת "תכנית חיסכון"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת