תושב בית שמש: הבעיה לא של נעמה, היא של כולנו

המדינה נחשפה בסוף השבוע לסיפורה של נעמה מרגוליס בת ה-7. אבל בחלוף הזמן מתברר שהבעיה היא לא רק שלה, כי אם של כולנו. כשאמי הלכה ברחוב לפני כשנתיים היא לא שיערה שיזרקו עליה אבן, וגם הקניון שאמור היה לקום לפני שנים לא קם. סיפורה של בית-שמש מתחיל ונגמר בהנהגה כושלת. הגיע הזמן להגיד "די!"

נעמה מרגוליס. הסיפור של כולנו (חדשות 2)

בערב שבת האחרון נחשפה המדינה לנעמה מרגוליס, ילדה תמימה בת שבע שכל רצונה הוא להגיע לבית הספר בשלום וללא פחד. בכתבה זו נחשפה המדינה לילדה אחת קטנה וככל שעובר הזמן מתגלה לכולם כי הבעיה בבית שמש היא לא רק של נעמה ושל חברותיה לספסל הלימודים - אלה בעיה של כל העיר ובכלל בעיה בקנה מידה ארצי!

הוריי, עלו ממרוקו בשנות ה-50' והגיעו למעברה קטנה בשם "הר-טוב" שלימים הפכה לבית שמש. הראו את הגבעות מסביב מתמלאות בבניינים והופכיות את בית שמש לעיר בישראל. היא התמלאה בכל יהודי התפוצות: בתחילה הגיעו העולים מצפון אפריקה, אח"כ הגיעו העולים מרוסיה ואחריהם מאתיופיה. את כולם קיבלה העיר בזרועות פתוחות, וכך היה גם כאשר הגיעו החרדים בתחילת שנות ה-90'.

כשאימי הלכה ברחוב לפני כשנתיים היא לא שיערה שיזרקו עליה אבן, בטח שלא "בשטחים שלנו" שלא מאוכלסים חרדים, באותו מקום בדיוק שעומד ביה"ס אורות-בנות! חשוב להעיר כי היינו שם לפני שהגיעו הקיצוניים, ואת מסלול ההליכה הרגיל שלה היא נאלצה שנות!

ניסינו להקים זעקה

חבריי ואנכי הבנו כי פני בית שמש משתנות ושצריך להקים זעקה. בחלוף חודשיים מהבחירות המוניציפאליות האחרונות התארגנה קבוצה של כ-20 צעירים, סטודנטים, שאני חבר בה. התחלנו להילחם בתופעה - כפייה חרדית על עיר שלמה. נבחר השם "תגר" מתוך שיר בית"ר שכתב זאב ז'בוטינסקי וסיסמתו העיקרית "כי שקט הוא רפש".

סיפורה של נעמה לא חדש בבית שמש, ומה שהכי מעניין הוא שזה לא הסיפור הגדול בעיר. הסיפור הוא השתלטות בכוח על כל דבר: כמה מאות מטרים מביה"ס עומד מבנה נטוש מבטון שהיה אמור להיות "קניון רסידו", ועליו מתנוסס שלט דהוי, סמל למה שקורה בעיר, חרדים לא מוכנים שהוא יפתח ושתושלם הבנייה!

במשך השנים פעלה קבוצת תגר למען תושבי המקום. פנינו לח"כ ולשרי הממשלה ואף הגיעו לעיר עשרות. האחרון היה ח"כ כרמל שאמה הכהן, במהלך סיור ועדת הכלכלה בעיר, אשר הופתע לגלות את סתימת הפיות בבית שמש. ראש העיר משה אבוטבול סרב תחילה שחבריי ואני נשתתף בסיור ושנשב בכינוס הוועידה בעירייה, אח"כ כיבה מיקרופון ליוסי לבקוביץ', חבר מוביל בתגר בעודו מדבר על קניון רסידו בטענה כי "לא קיבל רשות הדיבור", ובסיום הסיור אף קרא לחבר אחר בתגר - רונן כהן בשם גנאי "מטומטם", וכל זאת בפני ח"כ כרמל שאמה הכהן שנראה המום מהסיפור!

סיפורה של בית-שמש מתחיל ונגמר בהנהגה כושלת. תושבי העיר מבכים על היום שבו התפצלו קולותיהם לשני מועמדים לא-חרדים בבחירות האחרונות. הבנו את טעותנו ואנו מתחננים היום לעזרה! הרוב בבית שמש אינו חרדי, 65% מתושבי העיר, בשנים הקרובות מתוכננת בנייה של 30,000 יח"ד בעיר שמיועדים כולם לחרדים - ואינם משווקים לאזרחי המדינה! לעומתם רק 2,500 יח"ד לציבור הכללי.

סיפורה של נעמה רק הציף את הבעיה בעיר שהייתה לדוגמא לשכנות טובה, לסבלנות וסובלנות. כיום אנו עיר ששכניה החרדים לא מוכנים לקבל את הציבור האחר - השבוע בהפגנה האלפים ביום שלישי נאמר "די! עד כאן!"

הכותב (26) הינו סגן במיל', מ"מ בגולני בשירותי הסדיר, יליד העיר בית שמש ונשוי לבת המקום 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת