"מדיניות החוץ של ישראל - עזות מצח"

המשבר החמור שנוצר עם מדינות אירופה מאוד לא טוב לישראל. שר החוץ לשעבר שלמה בן עמי חושב שאירופה מאוד רלוונטית וכי אנחנו סומכים - בטעות - רק על "האח הגדול" ארצות הברית. וגם: מה באמת ישראל רוצה מעצמה ולמה היא שכחה שגרמניה היא ידידה טובה?

אנחנו נמצאים בחילוקי דעות עם אירופה שנים לא מעטות בגלל הקיפאון בתהליך המדיני והמשך הבנייה בהתנחלויות - אבל כעת זה מקבל מימד חריף הרבה יותר. גם לישראל וגם לאירופים אין עניין להעמיק את המשבר הזה משום שהם רוצים שתהייה להם השפעה במסגרת הקוורטט או מסגרת אחרת.

זהו רגע מאוד לא טוב ביחסי החוץ של ישראל. הודעת משרד החוץ חריגה מאוד, אירופה אמנם עסוקה מאוד במשבר הפיננסי אבל זה לא אומר שאירופה חדלה מלהתעניין בענייני העולם. לומר לגרמניה, ממנה אנו מקבלים כבר מספר שנים את הצוללות האסטרטגיות, שהיא לא רלוונטית זו עזות מצח של מדינאות חוץ ישראלית.

לא טוב לישראל לפתוח חזית מול אירופה. אנו נוהגים להשתמש בקהילה הבינלאומית לפי התפריט, אנחנו רוצים ומצפים שהיא לא תדבר עם חמאס, שתטיל סנקציות של אירן ושהיא לא תכיר במדינה הפלסטינית באו"ם.

"תגובת לשכת ראש הממשלה - ילדותית"

פרופ' שלמה בן עמי (חדשות 2)
גם ארצות הברית לא חושבת שמה שאנחנו עושים בהתנחלויות זה דבר נכון. התמיכה של ארצות הברית מרגיעה את ישראל ואילולא היא לא הייתה לנו היינו נזהרים הרבה יותר מלהשתלח באירופה. אנו יודעים שיש לנו "אח גדול" שעומד מאחורינו, אבל כשהיא תנטוש אותנו בנושאים האלה לא נעז לעשות בעתיד את מה שעשינו נגד אירופה. העניין הוא לא אירופה ולא ארצות הברית אלא מה אנחנו רוצים. מה ישראל רוצה לעשות? היא רוצה שתי מדינות? היא רוצה התרחבות בהתנחלויות? גבולות 67? מה היא רוצה כלפי אזרחיה ולא כלפי מדינות אירופה?

ישראל לא רוצה שאירופה תתעסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני אלא בסוריה ובמצרים. התגובה של לשכת ראש הממשלה ילדותית. בסוף הלהבות ירדו, אף אחד לא מעוניין להפוך את זה למשהו מעבר לזה. יש לנו יחסי סחר ענפים עם אירופה, אנחנו צריכים אותם ורצים אחריהם - הם כן רלוונטיים.

הפרופסור שלמה בן עמי כיהן בעבר כשר החוץ של ישראל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת