פרשת שתלי הסיליקון: כדאי להיבדק, אבל אין סיבה למהר להיבהל

החרדה שאחזה בנשים רבות שעברו ניתוח להגדלת חזה לא צריכה להביא להיסטריה מוחלטת. עד כה לא הוכח קשר בין השתלים לבין תחלואה בסרטן, אך עם זאת - יש למלא אחר הקריאה ולוודא שהכל באמת בסדר

30 אלף נשים צרפתיות נקראו להגיע להתייעצות רפואית דחופה, מחשש ששתלי הסיליקון שהוכנסו לגופן במהלך ניתוח להגדלת חזה מסכנים את בריאותן. במשרד החוץ בפריז הביעו חשש כי שתלים מתוצרת חברת PIP עלולים להביא לתחלואה בסרטן, אחרי שכמה מטופלות לקו במחלה.

כבר לפני שנה אסר משרד הבריאות בישראל את השימוש בשתלים מתוצרת החברה. הגילוי בצרפת בא אחרי שבדיקה שנערכה בשתלים העלתה כי רמת הבטיחות והאיכות של הסיליקון שבו נעשה שימוש לא עמדו בקריטריונים המחמירים הנדרשים מייצרן שתלים לבני אדם.

בהתאם לנהלים המקובלים, עם התעוררות החשש לכך שהשתלים מתוצרת PIP מסבים נזק לבריאות, נאסר השימוש בהם באופן זמני. באותה התקופה, נדרש הייצרן להציג ראיות לכך שהוא אכן עמד בדרישות המחמירות. מכיוון שלא כך היה, הוחלט להכריז, בסופו של דבר, על איסור גורף להשתמש בשתלים.

עם זאת, יש להדגיש כי עד כה לא נמצא מעולם קשר ישיר בין שתלי סיליקון לבין תחלואה בסרטן, גם לא במקרים המדוברים בצרפת. מכיוון שמדובר בעצם המושתל בגוף של אישה, די רק בחשש מבלי שיווצר, חלילה, נזק - כדי לשלול את השימוש במוצר.

בשל כך, הותר בארצות הברית שימוש מחדש בשתלים של PIP אחרי שזה נאסר באופן מוחלט בתחילת שנות ה-90.

הכותב הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת