המסע המרשים של ניוט גינגריץ' לראש הסקרים

ניוט גינגריץ' מצליח לחזור למרכז הבמה של הפוליטיקה האמריקנית אחרי שנזרק ממנה לפני עשרים שנה. "ככל שקוף מטפס גבוה יותר על עמוד, כך אפשר לראות את הישבן שלו טוב יותר", אומרים במפלגה הדמוקרטית שמצפה למאבק לנשיאות - ברק מול ניוט. אבל גם במפלגה הרפובליקנית, למרות הסקרים, לא כולם מאמינים בגינגריץ'

ניוט גינגריץ'. רפובליקני נחוש (רויטרס)

אחד הפוליטיקאים לשעבר - ואולי לעתיד - הלוחמניים ביותר, הכי שנויים במחלוקת, עושה בימים אלה את הקאמבק המשמעותי וסביר להניח שגם הכי מעניין שארצות הברית ראתה במהלך הרבה מערכות בחירות לנשיאות. אבל מבקריו של ניוט גינגריץ' אומרים שהוא לא יצליח להמשיך עוד זמן רב. לדבריהם, הוא עומד ליפול.

"ככל שקוף מטפס גבוה יותר על העמוד, כך אפשר לראות את הישבן שלו טוב יותר", אמר השבוע היועץ הפוליטי של ברק אובמה, דיוויד אקסלרוד. במקור, איש לא חשב שגינגריץ' יצליח להיות מועמד משמעותי במירוץ הרפובליקני, אבל עכשיו הוא הצליח להתפרץ לשדה הפוליטי ההומה של המפלגה הרפובליקנית. על פי סקר שנערך לבקשת ה"וול סטריט ג'ורנל", ניוט גינגריץ' מקבל את תמיכתם של 40% מהמצביעים הרפובליקנים. כמעט כפול מהמתחרה הכי קרוב אליו - מיט רומני שמקבל 23% מהקולות.

רומני החל לרוץ לנשיאות לפני קצת יותר מארבע שנים ובעצם, הוא אף פעם לא הפסיק. גינגריץ' לעומתו, נעדר מהזירה הפוליטית במשך העשור האחרון ועכשיו, כשהוא מנסה לחזור לזירה, הוא עושה את זה בעזרת קמפיין צנוע וקטן.

ביל קלינטון מכיר אותו היטב (רויטרס)

התעמת עם הדמוקרטים והטיף לקלינטון

אחרי שנעדר למשך כל כך הרבה זמן, קל לשכוח כמה חזק היה גינגריץ' לפני עשרים שנה כשהוביל את המפלגה הרפובליקנית לרוב ראשון בבית הנבחרים, אחרי ארבעים שנה. הוא נבחר להנהיג את הבית ובילה ארבע שנים בהחלפת מהלומות עם הנשיא ביל קלינטון.

העימות בינו לבין הבית הלבן הדמוקרטי העניקה לאמריקנים תקציבים מאוזנים ורפורמות, אבל לעיתים, הפך העימות לקרב ששיתק את המימון הפדרלי בארצות הברית. הוא גם האיש שהטיף לקלינטון על ששיקר בנוגע ליחסי המין שקיים עם מוניקה לווינסקי. הפרשה הזו הזכירה לאמריקנים שגינגריץ' בעצמו התחתן שלוש פעמים בגלל הקשיים שלו להישאר נאמן לאישה אחת.

אז, לפני שני עשורים, הבוחרים זעמו על האופן שבו גינגריץ' ניהל את חייו הפרטיים. הרפובליקנים ספגו את הביקורת בסקרי דעת הקהל וגינגריץ' ויתר על תפקידי נבחרי הציבור. "אלו היו ארבע שנים של רכבות הרים", אמר פיטר קינג מהמפלגה הרפובליקנית, "אבל זה לא היה כוח עליון שגרם לזה. זה יקרה שוב, אלו נזקים שגינגריץ' עשה לעצמו".

יודע לשכנע

גינגריץ' עושה לעצמו הרבה נזקים גם עכשיו. האיש שמילא בעבר תפקיד פרופסור ומחנך, נהנה לשלוף ידע ובקיאות בפרטים שנוגעים בהיסטוריה או במדיניות אמריקנית. אבל כשמדובר בנושאים יותר ארציים, הוא הצליח לדוגמה לפגוע בהרבה מאוד אנשים כשביקר את המדיניות האמריקנית שאוסרת עבודת ילדים. גינגריץ' טען שזה לא הוגן כלפי המשפחות העניות.

במהלך הקמפיין הרפובליקני המתמודדים עוברים ימים קשים ועמוסים, אבל גינגריץ' מצליח להיות האיש הנבון והמצליח מכולם. הוא יודע לשכנע, בעיקר כשמדובר בשידורי טלוויזיה. אמריקנים רבים טוענים שהוא לא יצליח להגיע רחוק, אך בינתיים - הוא מוכיח שהם טועים. 

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Mann, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת