ניסיון? בעבודה בביטוח הלאומי לא צריך

בפנייה לאיתור מועמדים למילוי משרת מנכ"ל המוסד שהתפרסמה על ידי משרד הרווחה, ישנם חמישה סעיפים תחת הכותרת "תנאי סף וכישורים נדרשים". בסעיף החמישי והאחרון, מופיעה השורה: "רצויים ידע והבנה בנושאי ביטחון סוציאלי ושירותים חברתיים". רצויים - לא הכרחיים. חיים ריבלין בטור מיוחד לחדשות 2 באינטרנט

"רצוי ידע". המודעה שפורסמה היום (חדשות 2)

נסו לדמיין מכרז למשרת מנכ"ל משרד האוצר, שבו מופיע תחת הכותרת "תנאי סף וכישורים נדרשים לתפקיד" הסעיף הבא: "רצויים ידע והבנה בנושאי כלכלה וכספים". זה הרי לא יעלה על הדעת. ברור לכל שהאיש המופקד על ניהול המשרד הכלכלי הראשון במעלה יהיה בעל ידע והבנה בנושאי כלכלה. לא "רצוי", כי אם "הכרחי". אותו דבר עם משרת מנכ"ל משרד הביטחון. אף שר ביטחון לא ימנה לתפקיד מישהו שאין לו "ידע והבנה" בנושאי ביטחון.

הצטרפו לדף הפייסבוק של חיים ריבלין

לא כך כשמדובר במנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. בפנייה לאיתור מועמדים למילוי משרת מנכ"ל המוסד שמפרסם היום משרד הרווחה, ישנם חמישה סעיפים תחת הכותרת "תנאי סף וכישורים נדרשים". אחרי השכלה, ניסיון ניהולי ועוד, בסעיף החמישי והאחרון, מופיעה השורה: "רצויים ידע והבנה בנושאי ביטחון סוציאלי ושירותים חברתיים".

לא הכרחיים, רצויים. כלומר, זה יהיה נחמד אם תבין משהו בחוק הביטוח הלאומי שמאמלל כבר שנים הורים לילדים נכים, קשישים ובעלי מוגבלויות. זה יהיה עוד יותר נחמד אם שמעת פעם על הקשר בין גובה קצבאות למעגל העוני, או על חוסר ביטחון תזונתי שחמישית מהאוכלוסייה דיווחה שהיא סובלת ממנו. נחמד, אבל לא הכרחי. רצוי, אבל אם לא נמצא, לא נורא. נבחר מישהו אחר.

המוסד לביטוח לאומי הוא המועצה העליונה לביטחון חברתי. ממש כמו המועצה לביטחון לאומי, שם לעולם לא יוצב אדם ללא ניסיון מדיני ביטחוני עשיר, כך גם אסור להעמיד בראש המוסד לביטוח לאומי אדם שאינו מבין הבנה עמוקה בנושאים חברתיים.

משרד שהפך לגורם מבצע של מדיניות האוצר

בשנים האחרונות הפך המוסד לביטוח לאומי לזרוע של משרד האוצר. במקום להוות גוף שמקדם חקיקה חברתית, מתווה מדיניות, נלחם לצופף את רשת הביטחון הסוציאלי למאות אלפי משפחות בישראל, הפך המוסד לביטוח לאומי, בהסכמת השרים הממונים, לגורם מבצע של מדיניות האוצר.

די היה לראות השבוע בכנסת בדיון על מצוקת המשפחות לילדים עם נכויות קשות, את נציג האוצר מתבטא במונחים של גרעון אקטוארי, בבואו להסביר מדוע שמחה, שי, וכל אותם ילדים נכים שהוריהם באו להתחנן בשמם, אינם זכאים לקצבת שירותים מיוחדים שתאפשר להם לממן חלקית העסקת עובד זר.

כדי לתקן את העיוות הזה ועוד עשרות עיוותים נוספים בחוק הביטוח הלאומי, צריך מנכ"ל עם הבנה עמוקה בנושאים סוציאליים. כזה שיידע להיאבק בשם שמונה מאות אלף ילדים עניים, 700 אלף קשישים, ומאות אלפי נכים, שבעבורם הביטוח הלאומי הוא צינור החמצן העיקרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת