אחרי התקלה: חודשה אספקת הגז לחברת החשמל

תקלה טכנית שאירעה הבוקר באחד המדחסים של קידוח הגז הטבעי "ים תטיס" - המאגר היחיד שמספק גז לישראל ומייצר רבע מתצרוכת החשמל של מדינת ישראל - הובילה להפסקת אספקת הגז לישראל. כעבור כמה שעות של חשש מפגיעה בייצור החשמל - תוקנה התקלה

קידוח הגז "ים תטיס". צילום ארכיון

חודשה הפקת הגז ממאגר מרי B של "ים תטיס". ההפקה נעצרה מוקדם יותר היום עקב תקלה טכנית באחד המדחסים, שבעקבותה לא הופק גז ממאגר הגז היחיד שמספק גז לחברת החשמל ושמייצר כרבע מתצרוכת החשמל של מדינת ישראל.

מחברת נובל אנרג'י נמסר מוקדם יותר הבוקר כי נעשים מאמצים קדחתניים לתקן את התקלה - וכאמור נכון לעכשיו היא תוקנה.

במידה והתקלה היתה נמשכת בימים הקרובים היה נוצר מחסור בגז - שהיה מאלץ את חברת החשמל להגדיל את השימוש בסולר לשם ייצור החשמל - מה שהיה מביא בטווח הארוך לייקור תעריף החשמל בעשרות אחוזים.

חשש מעליית מחיר החשמל

חברת החשמל דורשת: העלאת תעריפים ב-30%

רק לפני יומיים דווח כי חברת החשמל דורשת את העלאת תעריף החשמל ב-30% וסיוע חירום מהמדינה בסך 4 מיליארד שקלים בכדי לממן את רכישות הדלק ותכניות הפיתוח של החברה. במידה והדרישות החברה לא ייענו, יתכנס הדירקטוריון מחדש עד ינואר על מנת להחליט על קיצוצים נרחבים ברכישת הדלקים ובתכניות הפיתוח של החברה. קיצוצים ברכישות הדלק יביאו את החברה למצב שבו לא תוכל לספק את מלוא הביקושים לחשמל בקיץ 2012.

ההתייקרויות הצפויה נובעת בראש ובראשונה ממשבר הגז המצרי, שמאלץ את חברת החשמל לרכוש סולר יקר במקום גז טבעי לצורך ייצור חשמל. התקציב מבטא את התממשות התרחיש הקיצוני ביותר של אפס גז ממצרים במהלך 2012 והתרוקנות מאגר מרי-B של חברת "ים תטיס" עד מחצית השנה - זאת בלי קשר לתקלה שאירעה שם הבוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת