חשיפה: 5,000 דירות עומדות ריקות בת"א

דוח שנחשף לראשונה בחדשות 2 מציג נתונים כואבים על מכת "דירות הרפאים" בישראל. בתל אביב יש לא פחות מ-5000 דירות נטושות, בעיקר ברחובות הקרובים לים, השייכות לתושבי חוץ שלא גרים שם. הסובלים הם בעיקר אלה שמנסים להשיג דירה בעיר במחירים סבירים. בעירייה מתכוונים להכפיל את הארנונה. מישהו אמר מצוקת דיור?

בזמן שזוגות צעירים רבים לא מצליחים אפילו לחלום על דירה משלהם - ברחבי הארץ עומדות עשרות אלפי דירות ריקות. נתונים חדשים שאנו מביאים כאן לראשונה, חושפים כי דווקא בתל אביב - לב המחאה החברתית - יש 5,000 דירות מגורים ריקות.

דוח מקיף וראשון מסוגו שערכה עיריית תל אביב חושף את המצב האמיתי של הדירות בתל אביב. הדוח, שנתוניו מבוססים על נתוני הארנונה והמים הרשמיים של העיר, מצביע על כך שיש אלפי דירות רפאים מתוך 190 אלף דירות בלבד הקיימות בעיר. הדירות האלה מעלות משמעותית את מחירי השכירות הגבוהים בעיר.

מהנתונים שנחשפו עולה כי רוב הדירות נמצאות בצד המערבי של העיר ברחובות הקרובים לים, שם יקר יותר להשכיר דירה ושם תושבי החוץ מעדיפים לקנות את רכושם. 70% מדירות הרפאים נמצאות ברחובות בוגרשוב, הירקון, דיזינגוף, בן יהודה ורוטשילד, ואילו השאר מצויות בעיקר ברמת אביב ושיכון ל'. מלבד הדירות האלה, יש עוד כעשרה מתחמים ציבוריים גדולים ומבנים נטושים שטרם הוסבו למתחמי דיור.

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי אומר כי העירייה פנתה למשרד הפנים בבקשה להכפיל את הארנונה בדירות הריקות על מנת לעודד את בעלי הדירות לשחררן לשוק. אבל זהו כאמור לא הכל – מלבד הדירות הריקות למגורים - יש כעשרה מתחמים ציבוריים גדולים ומבנים נטושים, על שטחים גדולים, שאמורים להיות מוסבים בשנים הקרובות למתחמי דיור.

האם העירייה תצליח להקטין את תופעת הדירות הריקות בעיר בשנים הקרובות? בינתיים נראה שהדרך לכך עדיין ארוכה. אולי הצינון המתגבר בשוק הנדל"ן יעזור לשכנע את מחזיקי הדירות הריקות, לוותר עליהן - לטובת הדיירים המקומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת