הישג למחאה החברתית? ירידה של 32% ברכישת דירות

חודשי הקיץ הם בדרך כלל השיא בפעילות הנדל"נית בישראל. עם זאת, השנה בחודש אוגוסט הייתה האטה גדולה בשוק מכירת הדירות. וההסבר? "זה היה בדיוק בשיאה של המחאה החברתית"

דפני ליף, סתיו שפיר ואיציק שמולי יכולים לרשום לעצמם, אולי, הישג ראשון. בנתונים שמפרסם היום משרד האוצר עולה כי בחודש אוגוסט הייתה ירידה של 32% ברכישת דירות לעומת החודש המקביל אשתקד. את ההסברים לכך ניתן למצוא באי הוודאות במשק בעקבות פעולות המנע של הממשלה ומשרד האוצר, וגם איך לא - במחאה החברתית

"אסור לשכוח שבחודש אוגוסט המחאה החברתית הגיעה לשיא, וזה מה שהרחיק את האנשים ממשרדי התיווך ומכירת הדירות", מסביר רוני כהן, מנכ"ל חברת הבנייה אלדר. עם זאת, הביע אלדר אופטימיות לגבי העתיד. "אנחנו רואים שיפור ושינוי מגמה. שוק הנדל"ן הוא כמו בורסה - השיא תמיד לפנינו, אבל לפעמים יש ירידה לפני השיא הבא".

גם בשוק הדירות מיד שנייה ישנה האטה וירידה משמעותית במחירי הדירות. מנתונים שמפרסמים האתרים "WINWIN" ו"יד 2" עולה כי ישנה ירידה של 8% במחירה של דירת 4 חדרים בתל אביב, ובבאר שבע הירידות מתחזקות ועומדות עד כ-13%. עם זאת, במחירי דירות חמישה חדרים באזורי הביקוש - ישנה דווקא עלייה. "אותם אנשים שמתעניינים בדירות חמישה חדרים לא משחקים את המשחק של המחאה החברתית", מסביר סמנכ"ל יד " רועי שגב.

ומה לגבי מחירי השכירות? כאן החדשות לא ממש מעודדות. "כל עוד יש ירידה במחיר הנכס תהיה גם ירידה במחיריהן של הדירות להשכרה. אבל, בטווח הרחוק אנחנו צופים עלייה בדמי השכירות מכיוון שנראה שפחות אנשים מוכנים להשקיע בדירות", סיכם שגב. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת