השר אטיאס: "המלצות טרכטנברג - בושה וחרפה"

מתקפה חריפה ויוצאת דופן על המלצות הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי מגיעה הבוקר דווקא מפיו של שר בממשלה. ""לקחו את החלשים ביותר וזרקו אותם בצידי הדרך", אמר השר השיכון אריאל אטיאס בראיון לגלי צה"ל. "אגף התקציבים כנראה השתלט על טרכטנברג, אין לו רצון לעזור לשכבות החלשות"

נתניהו בין אטיאס ושטייניץ

"המלצות הוועדה בנושא הדיור הציבורי זה בושה וחרפה. לקחו את החלשים ביותר וזרקו אותם בצידי הדרך" - כך אומר הבוקר שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, בראיון לגלי צה"ל.

"יש לנו כ-200 אלף משפחות חלשות מאוד שלא יודעות איך להתחיל את החודש", לדברי אטיאס. "160 מיליון שקל זה שווה כ-200 שקל לשכר דירה. אגף התקציבים כנראה השתלט על טרכטנברג, אין לו רצון לעזור לשכבות החלשות. המדינה התחייבה לפני 10 שנים למשפחות האלה שיקבלו דירות והם עדיין מחכים, וכנראה הם יחכו עוד הרבה שנים. אני רוצה שבכל מכרז של המינהל 5% מהדירות היזם משאיר לעמידר, זה לא עולה כסף ואפשר לעשות את זה בקלי קלות. זה יירד ממחיר הקרקע".

"ההצעה שלי לא עולה כסף. זה עולה 30 מיליון שקל על שכר דירה והדיור הציבורי לא עולה כסף שיתחילו לשחרר קרקעות. אנחנו נגיש הצעת חוק בתחילת מושב החורף בדיוק על מה שאמרתי, יהיה לזה רוב מוחץ בכנסת", הוסיף אטיאס.

"לגבי תקציב הביטחון - יהיה ויכוח מר בממשלה על העניין מהיכן להביא את הכסף. אם יבוא שר הבטחון ויצליח לשכנע שלא פוגעים במוכנות אלא בשמנת זה יעבור אבל אם הצבא יצליח לשכנע שפוגעים בהצטיידות ולא יכולים להוריד את זה ממקור אחר אז תהיה בעיה".

- אם לא יקבלו את ההמלצות, מה ש"ס תעשה, זה קו אדום?

"בוודאי. רוב הדברים שהוועדה המליצה בתחום הדיור אנחנו כבר עושים ופועלים ורואים את השינויים בשטח. אם מה שאנחנו רוצים לעשות לא יעבור אנחנו נביא הצעות חוק לכנסת על אפה וחמתה של הקואליציה ואנחנו נצליח כי אני לא רוצה עוד כסף", אמר אטיאס.

שטייניץ: "מציע להפסיק עם ההפחדות"

שר האוצר שטייניץ, לעומתו, הביע הבוקר תמיכה בהמלצות הוועדה. "הממשלה הזאת הוכיחה בעבר יכולת החלטה ומימוש - התמודדות עם המשבר הכלכלי וועדת ששינסקי, ואני בטוח שגם הפעם", אמר שטייניץ בראיון לגלי צה"ל. "המסמך מאוד מורכב כגון ענייני הפרטת הנמלים, שכולם מסכימים שיש לעשות זאת ואנחנו בתהליך בנמל אילת. אם יעלו השגות משמעותיות וחשובות, אני מניח שיהיו שינויים".

"זה יעלה הרבה. רוב הכסף יבוא מקיצוץ מתון בתוספת לתקציב הביטחון, והוועדה הדגישה זאת", הוסיף שטייניץ. "חשוב לציין כי מדובר בקיצוץ מיתון - ואנחנו מדברים על קיצוץ על כ-2.5 מיליארד שקל בתוספת הגברת שקיפות במערכת. אני מציע להפסיק עם ההפחדות. כשהיה צורך, אני הייתי הראשון שהוסיף תוספות. צריך להשאיר הכל בפרופורציה. יש מקום לקצץ בביטחון לטובת נושאים לא פחות חשובים".

"אני לא רוצה להתייחס למחאה - זכותם של אנשים להפגין וזוהי זכות חשובה מדמוקרטיה", לדברי שר האוצר. "יש כאן תיקון מאוד משמעותי שהוועדה ממליצה עליו בכמה כיוונים: הקלת יוקר המחייה ונושא החינוך לגיל הרך. המסקנות של ועדת טרכטנברג שוות - שום ממשלה בתולדות ישראל לא עשתה יותר בקדנציה אחת בנושאי חינוך ורווחה יותר מהממשלה הנוכחית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת