מנהיגי המחאה: נצא שוב לרחובות

אחרי עשרות ישיבות ודיונים תציג היום ועדת טרכטנברג את מסקנותיה העיקריות הנוגעות בין השאר לרפורמות בדיור, בחינוך ובמיסוי. מנהיגי המחאה אינם מתרגשים. "זו ועדה למריחת זמן", אמרה סתיו שפיר

חודשיים וחצי אחרי הקמת האוהל הראשון במאהל רוטשילד שפתח קיץ של מחאה חברתית שלא נראתה כמותה בישראל, תציג היום ועדת טרכטנברג את המלצותיה לשינוי חברתי וכלכלי בישראל.

במסיבת עיתונאים שייכנס אחר הצהריים יושב ראש הוועדה הפרופסור מנואל טרכטנברג הוא יציג שורה ארוכה של המלצות בתחומים שונים שאותן יעביר לראש הממשלה נתניהו.

בין ההמלצות, העלאת מס הכנסה לבעלי שכר גבוה, הקפאת הרפורמה במס הכנסה, חינוך חינם מגיל שלוש, סבסוד מעונות יום, עידוד בניית דירות להשכרה וקביעת יעד של בניית רבע מיליון דירות בתוך חמש שנים. עיקר התקציב למימון ההמלצות יגיע מקיצוץ בתקציב הביטחון ומהשינויים בגביית מס הכנסה.

סתיו שפיר, ממובילות המאבק, אמרה הבוקר לחדשות 2 כי המסקנות, שחלק מהן כבר פורסמו, לא יובילו לשינוי בסדר העדיפויות הלאומי אלא להמשך של אותה השיטה שהביאה את ההמונים לצאת לרחובות. עם זאת, היא הביעה סיפוק מכך שהמסקנות יפורסמו ואפשר יהיה להתקדם משם.

לרוב המצוקות אין מענה

אתמול פרסם יו''ר הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי, פרופסור טרכטנברג, מסר ברור לממשלת נתניהו: "לא יכולנו להציע מענים לכל המצוקות שהועלו ואף לא לרובן". בבלוג האישי שלו כתב פרופסור טרכטנברג: "פרק היישום הינו באחריות הדרג הנבחר שבמדינת ישראל. כעת המערכה עוברת למקבלי ההחלטות, כיאה למשטר דמוקרטי. אנו משוכנעים כי אלה יאמצו את ההמלצות כמקשה אחת, ויישמו אותן בהקדם. הציבור בישראל עוקב בדריכות ובעין בוחנת, ולא ייתן לחמוק מהאחריות לקדם את כמיהתו לחברה צודקת יותר".

לדברי טרכטנברג, הוועדה בראשותו תקרא לממשלה לפעול בהתמדה ובנחישות לשילובם של כל מגזרי האוכלוסייה בעשייה המשקית, לרבות גברים חרדים ושל נשים ערביות. ישנה גם התייחסות לחשיבות למניעת צורות תחרות לא משוכללות והפרטות מוגזמות.

עוד נכתב בבלוג כי על המדינה לטפל "בכשלי היסוד בשירות המדינה ובסקטור הציבורי". בנוסף, מבקש פרופסור טרכטנברג לשמר את ערוצי ההידברות הישירה עם הציבור הרחב במתכונת של "דמוקרטיה השתתפותית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת