אלה המסקנות שתגיש מחר ועדת טרכטנברג

חודשיים וחצי אחרי פרוץ המחאה החברתית, יגישו מחר חברי הוועדה את הדוח הראשון של המלצותיהם לשינויים מרחיקי לכת בסדרי העדיפויות של כלכלת ישראל. רגע לפני, רומז היו"ר באינטרנט: הנמיכו ציפיות

מחר אחר הצהריים ייפרסמו פרופ' מנואל טרכטנברג וחברי הוועדה שבראשה הוא עומד את התשובה שלהם למחאה החברתית. הם יציגו לציבור את התכנית הכלכלית החדשה של הממשלה, שהפרק הדרמטי ביותר בה נוגע למדיניות המיסוי של ישראל - שתשתנה מהקצה. 

רגע לפני, הלך טרכטנברג "על בטוח" - ונקט מהלך שמאותת לאזרחים להנמיך ציפיות. היום הוא פירסם פוסט באינטרנט שבו כתב: "אין ספק שלא יכולנו להציע מענה לכל המצוקות שהועלו ואפילו לא לרובן".

בהמשך, כתב פרופ' טרכטנברג: "שלא נטעה: דוח זה אינו סוף פסוק אלא רק הפרק האחרון במבוא של המהלך הגדול לשינוי פני החברה בישראל. הציבור עוקב בדריכות ובעין בוחנת, ולא ייתן לחמוק מהאחריות לקדם את כמיהתו לחברה צודקת יותר".

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, הביע ערב פרסום הדוח תקווה כי "הוועדה תבחר לכתוב המלצות שיש בהן שיניים חזקות גם במחיר עמידה מול הממשלה. במידה שהיא לא תעשה את זה, הרי שהיא תתברר כאפיזודה חולפת והיא לא תצליח לעצור את המחאה. אני מקווה שחברי הוועדה מבינים את זה ואנו מצפים לראות שינויים אמיתיים". אלו המסקנות הבולטות שיציגו מחר חברי הוועדה:

מיסוי:

הקפאת הרפורמה במס הכנסה.
מדרגת מס נוספת למשתכרים מעל 40,000 שקלים.
"מס עשירים" למשתכרים מעל 1.2 מיליון שקלים בשנה.
העלאת המס על רווחים מהבורסה ל-25%.
העלאת שיעור מס החברות.
תוספת נטו לנשים המשתכרות עד 6,000 שקלים.
 
חינוך:

חינוך חינם בגנים מגיל 3 (ייושם בהדרגה).
תוספת לנטו של 418 שקלים לאבות לילדים עד גיל 3.
בנייה מסיבית של מעונות יום.
פיקוח הדוק יותר על גני ילדים.
יום לימודים ארוך בבתי הספר (ייושם בהדרגה).

דיור ונדל"ן:

עידוד בניית דירות להשכרה.
קנסות על תיאום מחירים.
הכפלת ארנונה ל"דירות רפאים".
חיוב ועדות בנייה לדון בכל תכנית בדיור בר השגה.
תוספת פרויקטים בשכר דירה הנתון לפיקוח והגברת הסיוע לזכאים. 
היעד: 250,000 דירות נוספות בתוך חמש שנים.
 
רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת