ארה"ב: צניחה במדדי הוול סטריט

מי שציפה שגל ירידות השערים העולמי ייעצר הלילה בארה"ב - התבדה. מדדי המניות המובילים התרסקו בשיעור של יותר מ-3%, כאשר הכלכלנים הבכירים ברחבי ארה"ב חוששים ממשבר אשראי נוסף, גם בעקבות הורדת הדירוג של ארה"ב

חשש ממשבר אשראי עולמי, ירידות שערים בוול (AP)

נמשכות המפולות בבורסות ברחבי העולם. לאחר שאתמול התרסקו המדדים המובילים בבורסות אירופה ובבורסה לניירות ערך בת"א, צנחו מדדי המניות בוול סטריט. מדד הדאו ג'ונס איבד מערכו 3.51%, בעוד שמדד הנאסד"ק ירד ב-3.26%.

גורמים בכירים בכלכלה האמריקנית העריכו כי גל הירידות הנוכחי בבורסות העולם יביא לעוד משבר אשראי, בדיוק כמו זה שפקד את ארה"ב בשנת 2008. גם הורדת דירוג האשראי של ארה"ב לא מבשר טובות על המצב הכלכלי במדינה

וגם אצלנו, על רקע החשש ממשבר כלכלי עולמי, עדכן אתמול בנק ישראל את תחזית הצמיחה למשק הישראלי לקראת סיום 2011 ולשנת 2012. על פי התחזית, בעוד שתחזית הצמיחה השנה תעמוד על 4.7%, בשנה הבאה היא תקוצץ ותעמוד של 3.2% בלבד.

כמו כן, אמרו גורמים בבנק כי ההאטה הצפויה במשק והריבית הגבוה יביאו לירידה בשיעור האינפלציה שתחצה רק במעט את היעד שהציבה הממשלה - העומד כיום על 2%. כמו כן שיעור האבטלה אמור לעלות בשנתיים הבאות, זאת לאחר ירידה משמעותית בשנים האחרונות.

חדשות לא מעודדות מגיעות גם מתחום הדיור, שם צופים ראשי הבנק את המשך עליות המחירים, בעיקר בגלל היחס בין מלאי הדירות לגודל האוכלוסייה. על פי התחזיות, המחירים יתייצבו רק לקראת סיום שנת 2012.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת