דירוג האשראי של ישראל עלה ונקבע על +A

חברת S&P הציגה נתונים מחמיאים על הכלכלה ועל המדיניות הכלכלית שמנהיגה הממשלה. בין היתר, נקבע כי כלכלת ישראל יציבה ולפי הערכות המומחים, גם המחאה החברתית לא תפגע בהמשך המגמה החיובית. שר האוצר שטייניץ: "אסור לנוח על זרי הדפנה"

בשורות טובות לכלכלה הישראלית: חברת S&P העלתה את דירוג האשראי של המדינה ל-"+A" וקבעה כי המשק שלה יציב. בהודעה שנמסרה בצהריים נכתב כי ההחלטה להעלות את הדירוג "משקפת את המדיניות האחראית שבה נקטה ישראל בתקופת המשבר העולמי ואת הצמיחה הגבוהה במשק".

עוד ציינו נציגי החברה, כי "ישראל נמצאת במסלול אמין להמשך הורדת נטל החוב ולשיפור נוסף של החשבונות החיצוניים של המדינה. המדיניות התקציבית של ישראל היא אחראית, ומכת בהורדת יחס חוב-תוצר ואת ההכנסות הצפויות מהמיסים על תגליות הגז שיתמכו במגמות אלו גם בעתיד".

בהקשר למחאה החברתית של החודשים האחרונים, אמרו אנשי S&P כי הם "מתבססים על ההנחה שלא תהיה לה השפעה על המשך הורדת החוב הציבורי וכי היא לא תביא לשינוי המדיניות הכלכלית האחראית להורדת יחס חוב-תוצר והמשך השמירה על המשמעת התקציבית".

לא לוקחים ברצינות את מחאת הדיור

בהודעת החברה נכתב כי "הכלכלה הישראלית משגשגת ויציבה, בעלת מוסדות חזקים ומשמעת תקציבית מתמשכת ומוכחת. ההסכמה הפוליטית הרחבה לגבי הריסון התקציבי והמשמעת הפיסקלית סייעה בהורדת החוב הממשלתי משיעורים היסטוריים גבוהים לרמה של 75% מהתוצר נכון לסוף 2010".

בסוגיית יוקר הדיור, נכתב כי על אף העלייה במחירים לא רואים בחברה "סיכון למערכת הפיננסית" וכן ציינו שם לחיוב את "הפיקוח ההדוק והניהול השמרני יחסית של הבנקים בישראל". באשר להשלכות המצב המדיני-ביטחוני, הזכירו נציגי החברה כי "הסיכון הגיאופוליטי ממשיך להעיב על דירוג הכלכלה הישראלית, אך זה מקוזז בחלקו על ידי תמיכה של ממשלת ארצות הברית".

שר האוצר יובל שטייניץ הגיב על ההחלטה בסיפוק ואמר כי "מדובר בתעודת כבוד מרשימה לכלכלה הישראלית ולהתמודדות המוצלחת עם המשבר העולמי שמאיים כבר שלוש שנים על כלכלות העולם המערבי. ההישג בולט במיוחד על רקע משבר החובות והאבטלה ההמונית שפגעו בדירוג האשראי של מדינות רבות בעולם".

"אסור לישראל לנוח על זרי הדפנה"

שטייניץ הוסיף כי "העובדה שחברת הדירוג ציינה את נושא תגליות הגז כאחת מנקודות החוזק של כלכלת ישראל מעידה על חשיבות המהלך של גיבוש מודל כלכלי שמבטיח למדינה הכנסות משמעותיות מפיתוח מאגרי הגז באמצעות ועדת ששינסקי.יחד עם זאת, אסור למדינת ישראל לנוח על זרי הדפנה. המשבר הגלובלי המתחדש מחייב אותנו ביתר שאת להמשיך ולשמור על מסגרות התקציב ועל עקרונות המדיניות הכלכלית שאותן מדגישה החברה בהודעתה".

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, בירכה גם היא על המהלך וקבעה כי "הודעתה של חברת S&P בתקופה זו, שבה העולם מצוי במשבר כלכלי עמוק, מעידה על חוסנה של הכלכלה הישראלית ומחזקת את החשיבות בהמשך הקטנת נטל החוב הציבורי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת