השר יעלון: "טורקיה מנסה להכניע את ישראל"

השר לאיומים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון אמר היום בכנס "כלכליסט" כי "ניסינו ליישב את החשבון עם טורקיה, אמרנו שאנו מצטערים על אובדן החיים ומוכנים להעביר כסף לקרן הומניטרית"

"השינויים במזרח התיכון לא מאיימים בטווח המיידי או הבינוני על מדינת ישראל", כך אמר היום השר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון. "מה שמתרחש סביבנו מתחיל מצעירים שנחשפים לעולם הרחב, מעבר למשטרים הדיקטטוריים. יש לזה פוטנציאל חיובי לטווח ארוך אבל עצם הזעזוע מאפשר גם לגורמים רדיקלים להיכנס". את דבריו בכנס "כלכליסט" העברנו בשידור חי.

לגבי משבר היחסים עם טורקיה אמר יעלון, "ניסינו ליישב את החשבון במשך שנה עוד לפני האירועים האחרונים. ראינו שיש פה התעקשות לאורך כל הדרך להביא להכנעתה של מדינת ישראל. אמרנו ואנחנו אומרים שאנו מצטערים על אובדן החיים ומוכנים להעביר כסף לקרן הומניטרית. הם לא מקבלים את זה. הם יזמו את הפנייה לאו"ם ואת התוצאות הם לא מקבלים. מי שחושב שמילה כזו או אחרת תתקן את הדבר, לא מבין את הטורקים. יש לנו טענות כלפי המדיניות הטורקית ואני מקווה שהטענות האלה ייושבו".

מוקדם יותר, נכנסו סטודנטים פעילי מחאה חברתית לכנס העיתון "כלכליסט" וקטעו את נאומו של שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס. הפעילים צעקו בקול: "העם דורש צדק חברתי". כשהתחדש הנאום אמר אטיאס, "המחאה מוצדקת. זה לוקח זמן אבל יש תוצאות". אטיאס תקף את מארגני המחאה ואמר כי "מי שחי מתחת לקו העוני נשכח במחאה הזו".

שר התקשורת משה כחלון אמר בכנס כי "המחאה הזו חלחלה ונצרבה. במידה מסוימת הממשלה הפנימה ולקחה את זה ברצינות. הוועדה קיבלה מעל 5,000 פניות בדלתיים פתוחות, והצדק גם נראה, לא רק נעשה. אני נפגש עם לא מעט אנשים שארגנו את המחאה ואני אומר - יש להם רעיונות מצויינים". הוא הוסיף: "לכן אני מאמין שוועדת טרכטנברג תבוא עם פתרונות מעשיים והיא יודעת לעשות את זה. ואני כממשלה יכול להגיד לכם שיש כוונה להסיט תקציבים ולשנות סדרי עדיפויות. הדבר הוא נכון וצודק".

יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי אמר בנאומו כי: "מדינה לא יכולה לחיות במצב של קפיטליזם קיצוני. עם ישראל במקורותיו יכול לתת את התורה הכלכלית הטובה ביותר שיכולה להיות. השאלה - האם אנחנו מסוגלים להרים גם את דגל הביטחוני וגם את הדגל הכלכלי". שני הדגלים יכולים ללכת ביחד ולא אחד על חשבון השני". לדבריו, "אי אפשר לעשות שלום כשיש פערים כל כך גדולים". דרעי קרא לשנות את שיטת הממשל.

שרי ממשלה, ובכירים במשק ובעולם האקדמי מתכנסים הבוקר בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט", שנערכת במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

לו"ז הוועידה:

9:00 - את מושב הפתיחה הנחה גולן פרידנפלד, סגן עורך כלכליסט ובו ינאמו יואל אסתרון, מו"ל כלכליסט, שר התקשורת והרווחה משה כחלון, שר התעשייה המסחר והתעסוקה שלום שמחון, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, ראש האופוזיציה ויו"ר קדימה ציפי לבני, יו"ר הסתדרות העובדים עופר עיני ואריה דרעי.

10:20 - המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי יעלון) ויו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שאול מופז בדיון על השפעת האביב הערבי על הסתיו הישראלי.

11:00 - פאנל בהשתתפות מנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלי יונס, הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיוויד גילה, יו"ר בית ההשקעות מיטב צבי סטפק, מנכ"ל אסם גזי קפלן, יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי, ומנכ"ל מכון טאוב פרופ' דן בן דוד. את הפאנל ינחו גלית חמי, עורכת כלכליסט וגולן פרידנפלד, סגן עורכת כלכליסט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת