נחתם הצו על הפחתת מרווח השיווק: הדלק יתייקר הלילה ב-6 אגורות בלבד

המס על הבלו והתחזקות שער הדולר יוסיפו הלילה אמנם 30 אגורות למחיר הדלק, אך לאחר ששר התשתיות עוזי לנדאו החליט לבסוף לחתום על הצו להפחתת מחירי השיווק, תהיה העלייה מתונה יותר - ותעמוד על 6 אגורות בלבד. חברות הדלק הודיעו בתגובה על הגשת עתירה לבג"ץ בעניין

ניצחון לצרכנים? שר התשתיות עוזי לנדאו חתם אחר הצהריים על הצו לצמצום מרווח השיווק של חברות הדלק. בכך מצטרף לנדאו גם לשר האוצר יובל שטייניץ, שכבר חתם על הצו. משמעות ההחלטה היא כי הלילה יעלה מחיר הדלק ב-6 אגורות "בלבד", במקום בכ-25 אגורות.

בתגובה להחלטת שר התשתיות לחתום על הצו לצמצום מרווחי השיווק, הודיעו חברות הדלק על הגשת עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה.

ביממה האחרונה התנהלו חילופי האשמות בין שר התשתיות לשר האוצר. שטייניץ האשים את לנדאו בכניעה ל"מסע ההפחדות" של חברות הדלק, כשהאחרון הודיע אתמול על סירובו לחתום על הצו. ועדת המחירים המשותפת למשרדי התשתיות והאוצר היא שהמליצה על הורדת מרווח השיווק.

ההתייקרות במחירי הדלק הלילה נובעת מהעלאת מס הבלו על הבנזין שבה תומך האוצר ומההתחזקות בשער הדולר, שהוסיפו יחדיו כ-30 אגורות למחיר הבנזין. החתימה על הצו להפחתת מחירי השיווק קיזזה את העלייה.

שר האוצר: "זה פשע שלא הורד מרווח השיווק בעבר"

במהלך היום התנהלו במשרד התשתיות דיונים מרתוניים בהשתתפות השר לנדאו וחברי ועדת המחירים. לנדאו סירב אתמול לחתום על המלצות הוועדה וביקש לקבל הבהרות נוספות על ההשפעה שתהיה להפחתת מרווח השיווק על רווחיותן של חברות הדלק.

בימים האחרונים הזהירו במשרד התשתיות כי הפחתה מידית של מרווח השיווק בשיעור המוצע עלולה לסכן את יציבותן של חברות הדלק סונול ודלק ולפגוע פגיעה קשה בחברות הדלק הקטנות יותר, המתבססות על מכירת דלקים במחירים מוזלים.

עמדתו של לנדאו עוררה ביקורת רבה באוצר, שם טוענים כי היא מנוגדת לעמדת הדרגים המקצועיים במשרדו שלו. השר שטייניץ אמר אתמול בשיחות סגורות כי "לאף אחד אין זכות מוסרית לגבות מהאזרחים עשרות מיליוני שקלים לטובת חברות הדלק ובעלי ההון", וטען כי "מדובר בפשע שהמרווח לא הופחת כבר בפברואר, כפי שדרשתי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת