פישר: הריבית תישאר ללא שינוי

בנק ישראל מעריך כי האינפלציה תסתכם ב-2.7% ב-2011 ומחליט להותיר את הריבית על כנה על רקע נתוני מאקרו - ירידה מפתיעה במדד המחירים לצרכן בחודש יולי וירידה בציפיות האינפלציה

פרופ' פישר, ארכיון (חדשות 2)

בנק ישראל פרסם הערב את החלטת הריבית לחודש ספטמבר, שנותרה ללא שינוי ברמה של 3.25%.

בנק ישראל מציין כי המשק מוסיף לצמוח אך יחד עם זאת מוסיף כי התמתנות קצב הצמיחה באים לידי ביטוי בנתוני המאקרו. על פי הערכות האינפלציה של בנק ישראל - "ההערכה הנוכחית היא כי האינפלציה ב-12 החודשים המסתיימים ברביע השלישי של 2012 תעמוד על 2.5%, והריבית הממוצעת לאותו רביע תעמוד על 3.3%". לגבי שנת 2011 מעריכה חטיבת המחקר שהאינפלציה תסתכם ב-2.7%, וכי הריבית הממוצעת ברביע האחרון של השנה תעמוד על 3.3%.

חטיבת המחקר הדגישה את הסיכונים המרכזיים הנשקפים למשק הישראלי - התממשות הערכות פסימיות לגבי ההתפתחויות בכלכלה העולמית, וההשפעה הצפויה לכך על הביקושים ליצוא מישראל ועל הביקושים המקומיים, והתפתחויות גיאו-פוליטיות שליליות.

הירידה החדה באינפלציה ובציפיות לאינפלציה, יחד עם התגברות החששות למיתון כפול בכלכלות ארה"ב ואירופה, מגבירים את הסיכויים כי בנק ישראל לא יעלה את הריבית במשק עד השנה הבאה לפחות, ואף עשוי להוריד אותה.

לפי נתוני בנק ישראל שפורסמו החודש, הציפיות לאינפלציה צנחו באוגוסט מ-3% לכ-2.5%. הירידה בציפיות לאינפלציה מהווה איתות חזק לכך שהשווקים מתמחרים סיכויים גבוהים מאוד להאטה חזקה בפעילות המשק הישראלית, לרבות ירידה בביקושים אשר צפויים למתן את רמת המחירים במשק. מדד המחירים לצרכן שצנח במפתיע ב-0.3% ביולי (כולל ירידה במחירי הדלק, המים ומוצרי החלב), מורידים מפישר את הלחץ להעלות הריבית החודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת