בצל הפיגוע: הבורסה בת"א נופלת

ירידות חדות בכל המדדים המובילים בבורסה בת"א מורגשות בשעות האחרונות לאחר סדרת פיגוע הטרור סמוך לאילת. ת"א 25, ת"א 100 והמעוף נופלים בשיעור של למעלה מ-2%. ירידות חדות גם באירופה, למרות אי הורדת דירוג האשראי של צרפת

צניחה בבורסה בת"א (רויטרס)

לאחר אתנחתא של מספר ימים - הירידות חוזרות לשוק: ירידות השערים בבורסה של ת"א מחריפות נוכח ירידות חדות בחוזים העתידיים בוול סטריט ועל רקע פיגוע הטרור המשולב באזור אילת.

מדד הבנקים בולט בירידות על רקע הנפילות במגזר הבנקאות באירופה והחשש מהחרפת משבר החוב ביבשת. החוזים בוול סטריט ומדדי המניות באירופה יורדים בשיעורים חדים, בהובלת מדד הדאקס הגרמני שנופל ב-3.8%.

הדיווחים על מתקפת הטרור המשולבת משפיעים אף הם לרעה על האווירה בבורסה.

ירידות חזקות באירופה

מדד הדאקס בגרמניה צונח ביותר מ-3%, כאשר בשווקים מתעלמים מהותרת דירוג האשראי של צרפת על כנו, ברמה של AAA. בבית ההשקעות האמריקני מורגן סטנלי חתכו היום את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3.9% השנה מ-4.2% בתחזית הקודמת, כאשר התחזית לשנה הבאה הורדה ל-3.8% מ-4.5%.

האנליסטים ציינו כי כלכלות ארה"ב ואירופה קרובות למיתון "באופן מסוכן". "אנו מאמינים כי השוק צפוי להישאר בטריטוריה השלילית בטווח הקצר, על רקע חוסר הודאות באירופה, נתוני מאקרו רעים בארה"ב והמשך מגמת הפדיונות בענף קרנות הנאמנות", אמר היום קובי נימקובסקי מנכ"ל אלומות בית השקעות והוסיף: "לדעתנו, כרגע, בעקבות המחאה החברתית, תשואות השפל של אג"ח בארה"ב וירידה צפויה בתוצר - האפיק השקלי יותר אטרקטיבי והאינפלציה הצפויה בשנה הקרובה ככל הנראה תהיה מתחת ליעד העליון של בנק ישראל".

בשווקים ממשיכים להגיב לנתוני המאקרו ולדוחות הכספיים שמפורסמים בוול סטריט ובאירופה, וממתינים בדריכות לנאומו של יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי ביום שישי הבא בג'קסון הול. ברננקי צפוי להתייחס לצעדים המוניטאריים הנוספים שאמור הפד להשיק בקרוב, במטרה להאיץ את הצמיחה הכלכלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת