המסחר בוול סטריט הסתיים בירידות

יום המסחר בוול סטריט נסגר בירידות שערים על אף שסוכנות הדירוג פיץ' הותירה על כנו את דירוג האשראי המושלם (AAA) לארה"ב עם תחזית יציבה; חשש מהחרפת משבר החוב באירופה על רקע נתוני צמיחה חלשים; מנהל מחלקת המחקר במודי'ס: "כלכלת ארה"ב צריכה לצמוח ב-2.5%-3% בשנה כדי להוסיף כמות משרות מספקת"

ירידות שערים בוול סטריט. ארכיון (חדשות 2)

המסחר בוול סטריט ננעל הערב (ג') בירידות שערים בשיעור מירבי של 1.24%. זאת, על אף שמספר דקות לפני פתיחת המסחר הודיעה סוכנות הדירוג פיץ' כי היא מאשרת את דירוג ה-AAA של ארה"ב והותירה את תחזית הדירוג יציבה.

למרות הבשורה החיובית מכיוון סוכנות הדירוג, נתוני צמיחה חלשים בגוש האירו ובגרמניה תורמים לאווירה השלילית בוול סטריט בדומה למגמה שלילית שנרשמה במהלך מרבית שעות המסחר באירופה, למרות שבסיום התמתנו מאד הירידות באירופה והמסחר נסגר במגמה מעורבת בהמתנה לבשורה ממסיבת העיתונאים המשותפת של הנשיא הצרפתי, סרקוזי ושל קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

בזירת המאקרו, שטף של נתונים השפיעו גם הם על כיוון המסחר, התחלות הבנייה ביולי נפלו ב-1.5% ל-604 אלף התחלות בנייה, מאוחר יותר פורסם נתון חיובי יותר שהצביע על עלייה בפעילות היצרנית בארה"ב בזכות הזינוק בפעילות יצרניות המכוניות. כמו כן, עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת, וסקטור הקמעונאות ריכז עניין רב לאחר פרסום דוחות טובים של וול מארט והום דיפו.

בשורה טובה לכלכלת ארה"ב

חדשות מעודדות לכלכלת ארה"ב: סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית פיץ', אישררה לפני פתיחת המסחר בוול סטריט, את דירוג האשראי של ארה"ב ברמה של "AAA". זאת, ברקע הורדת הדירוג של ארה"ב ביום ו' לפני כשבועיים לרמה של "AA+", על ידי סוכנות S&P. עוד בפיץ' מאשרים את התחזית לדירוג האשראי של ארה"ב כ"יציבה" - מהלך אשר משמעותו כי דירוג האשראי של הכלכלה הגדולה בעולם, לא צפוי לרדת על ידי סוכנות הדירוג ב-90 הימים הקרובים.

לעומת החדשות הטובות מפיץ', נזכיר כי מחלקת המחקר של סוכנות הדירוג מודי'ס הודיעה אתמול על הורדת תחזית הצמיחה של ארה"ב למחצית השנייה של שנת 2011 ל-2%, וצופה צמיחה של 3% בשנת 2012. זאת, לאחר שסוכנות S&P חתכה את דירוג האשראי של ארה"ב ל-"AA+" ביום ו' לפני כשבועיים.

"כלכלת ארה"ב צריכה לצמוח ברמה של 2.5%-3% בשנה כדי להוסיף כמות משרות מספקת, כדי לייצב את רמת האבטלה הגואה. זה לא צפוי לקרות בקרוב", אמר מארק זנדי (Mark Zandi), מנהל מחלקת המחקר במודי'ס. "הסיכויים למיתון נוסף ב-12 החודשים הקרובים הם 1 ל-3, ועשויים לגדול אם השווקים ימשיכו לצנוח", הוסיף זנדי.

סימני האטה מדאיגים בכלכלת גוש האירו

ומעבר לים סיבה לדאגה, על פי הנתונים שהתפרסמו היום כלכלת גוש האירו צמחה ב-0.2% בלבד ברבעון השני בהשוואה לרבעון הראשון של 2011, שבו הציגה אירופה צמיחה של 0.8%. בהשוואה לרבעון השני של 2010 מדובר בצמיחה של 1.7%. מדובר בנתוני הצמיחה הגרועים ביותר של מדינות גוש האירו מאז המיתון ב-2009. גם גרמניה הציגה נתוני צמיחה חלשים, הצמיחה של גרמניה כמעט נעצרה ברבעון השני עם עלייה של 0.1% בתמ"ג של גרמניה. נתוני הצמיחה החלשים באירופה רק מחזקים את החששות בקרב המשקיעים.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי נפגשו הערב כדי לדון בהתפשטות משבר החוב באירופה. זאת, לאחר שפגישת 17 שרי האוצר של מדינות גוש האירו ב-21 ביולי, שנועדה להציג פתרונות לחילוץ מדינות הפריפריה בגוש, לא הניבה תוצאות משמעותיות. השניים קראו להקמת מועצה כלכלית בגוש האירו והסתייגו מהרעיון שעלה בימים האחרונים להנפיק אג"ח כלל-אירופיות. סרקוזי: "גוש האירו צריך מנהיגות כלכלית אמיתית שתאחד את המדיניות הכלכלית של כל ראשי המדינות".

רצף נתוני מאקרו השפיעו על המסחר

בזירת המאקרו מספר נתונים חשובים בסקטור הייצור והדיור; התחלות הבנייה ביולי נפלו ב-1.5% ל-604 אלף התחלות בקצב שנתי בעוד בשוק ציפו ל-600 אלף. הנתון של חודש יוני תוקן כלפי מטה ל-613 אלף התחלות בנייה לעומת הנתון המקורי שעמד על 629 אלף. כמו כן, אישורי הבנייה ביולי נפלו ב-3.2% ל-597 אלף התחלות, לעומת צפי בשוק ל-605 אלף אישורים ו-620 אלף אישורים ביוני.

עוד פורסם כי מחירי הייבוא עלו ב-0.3% בעקבות העלייה במחירי הנפט, זאת למרות שבשוק ציפו כי המדד יישאר ללא שינוי לאחר ירידה של 0.6% ביוני. מחירי הייצוא מארה"ב נפלו ב-0.4%, הנפילה הראשונה מאז תחילת השנה.

בהמשך פורסם מדד הייצור התעשייתי שעלה ב-0.9% לעומת תחזיות בשוק לעלייה של 0.5% ועלייה של 0.3% ביוני. נציין כי מדובר בעלייה הגדולה ביותר מאז תחילת 2011. פעילות המפעלים בארה"ב עלתה ב-0.6%, בעוד ייצור הרכבים עלה ל-8.7 מיליון יחידות בקצב שנתי לעומת 7.9 בחודש יוני. ללא סקטור הרכב וחלקי הרכב, ייצור התעשייתי עלה ב-0.7%.

בבורסת הסחורות בארה"ב, הנפט נסחר בירידות של 1%, במחיר של 86.97 דולר לחבית. הזהב מאמיר ב-1.73% למחיר של 1,789 דולר לאונקייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת