סימני התאוששות? מסכי וול סטריט נצבעו בירוק

לאחר הירידות שנרשמו בבורסות ברחבי העולם בתחילת השבוע - נרשמת מגמת התאוששות. הוול סטריט נפתח בעליות שערים, ומוקדם יותר הסתיים המסחר באירופה ובאסיה באופן דומה. למרות הבלימה היחסית חוששים במערכת הפיננסית בישראל כי הטייקונים לא יפרעו את חובם לציבור במלואו

בורסות העולם מראות אט אט סימני התאוששות: המסחר בוול סטריט נפתח בעליות של למעלה מחצי אחוז.

גם הבורסות באירופה מתחילות גם הן להראות סימנים של יציאה מהמשבר עם עלייה של כ-2% בתום יום המסחר. גם בשווקי אסיה נרשמו היום עליות קלות, בבורסה בהונג קונג נרשמה עלייה של 0.13%, והמדדים בשנגחאי עלו ב-0.48%. בטוקיו חלה ירידה קלה של 0.2% במדד הניקיי.

חשש: הטייקונים יפגעו לנו בפנסיה

על רקע המשבר בבורסות העולם וצניחה של עשרות אחוזים במניות הבולטות, חוששים במערכת הפיננסית בישראל כי הטייקונים לא יפרעו את חובם לציבור במלואו. על פי הפרסום של כתבי "הארץ" רותם שטרקמן ואילן ליאור מדובר בחוב של יותר מ-100 מיליארד שקלים לקרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים של הציבור.

המניות ואגרות החוב של הטייקונים צנחו מאז הורדת דירוג האשראי של ארה"ב ותחילת המשבר בבורסות העולם במיליארדי שקלים, כאשר הנפגעים הבולטים הם נוחי דנקנר, אילן בן דב, יצחק תשובה ואחרים. במערכות הבנקאות מורגש לחץ רב לגורל החובות של בעלי ההון, שכן הביטחונות שלהם הם המניות שצונחות. בבנק ישראל כבר כינסו מספר דיונים בנושא המשבר וההשלכות שעלולות להיות לו על מערכת הבנקאות. בבנק אף ניתחו תרחיש של קריסת לווה גדול, כדי לעמוד על ההשלכות על המשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק