בצל המשבר: הפנסיה שלנו נפגעת

הירידות הדרמטיות בבורסות העולם, ובישראל בפרט, אינן רק הפסד כספי לאלו שהשקיעו במניות, אלא לכל אחד מאיתנו שחוסך לפנסיה. בבנק ישראל מוטרדים כי הפגיעה בעשרות אחוזים במניות הטייקונים יובילו לכך שאלו לא יחזירו את חובותיהם לציבור, ובכך, למעשה, ייפגעו החסכונות. סטנלי פישר יופיע בישיבת הממשלה ביום ראשון

על רקע המשבר בבורסות העולם וצניחה של עשרות אחוזים במניות הבולטות, חוששים במערכת הפיננסית בישראל כי הטייקונים לא יפרעו את חובם לציבור במלואו.

על פי הפרסום של כתבי הארץ רותם שטרקמן ואילן ליאור מדובר בחוב של יותר מ-100 מיליארד שקלים לקרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים של הציבור.

טייקונים בקריסה

המניות ואגרות החוב של הטייקונים צנחו מאז הורדת דירוג האשראי של ארה"ב ותחילת המשבר בבורסות העולם במיליארדי שקלים, כאשר הנפגעים הבולטים הם נוחי דנקנר, אילן בן דב, יצחק תשובה ואחרים.

במערכות הבנקאות מורגש לחץ רב לגורל החובות של בעלי ההון, שכן הביטחונות שלהם הם המניות שצונחות. בבנק ישראל כבר כינסו מספר דיונים בנושא המשבר וההשלכות שעלולות להיות לו על מערכת הבנקאות. בבנק אף ניתחו תרחיש של קריסת לווה גדול, כדי לעמוד על ההשלכות על המשק.

סטנלי פישר יגיע לישיבת הממשלה

ביום ראשון צפוי נגיד הבנק סטנלי פישר להציג סקירה בנושא בישיבת הממשלה. במבחן רגישות שכלל תרחיש של התמוטטות קבוצת לווים, התברר שתוצאות תרחישי הקיצון מצביעות על כך כי מערכת הבנקאות בישראל תמשיך לשמור על עמידותה. גם במקרה של קריסת קבוצת לווים, עדיין לא צפויות להיות השלכות רוחב על המשק הישראלי.

בבנק מודאגים בעיקר מכך שהציבור מפסיד מהירידות בבורסה בשל הירידה בשווי תיק החיסכון הפנסיוני שלו. בעשרת הימים האחרונים איבדו אפיקי הפנסיה השונים כשישה אחוזים, ואם חלק מהחובות לא ייפרעו, עשוי ההפסד לגדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק