מפולת שטפה את הבורסה בת"א

היום שהחל בירידות חדות ננעל בהתרסקות של ממש, בעקבות הורדת דירוג האשראי של ארה"ב. המדדים המובילים ירדו בשיעור של 6%-9%, המעו"ף צנח 7%, אפריקה צללה 16%; הערכות: כמיליארד שקל נפדו מהקרנות

פאניקה בבורסה: המדדים המובילים צנחו היום בתל אביב בתגובה לנפילות בסוף השבוע בשוקי העולם והורדת דירוג החוב של ארה"ב על ידי סוכנות S&P. מדד ת"א 25 ירד ב-6.99%, מדד ת"א 100 ירד ב7.2% והמעו"ף ירד ב-7%.

פתיחת המסחר התעכבה היום בשל הירידות החדות, אשר לוו בהפעלת מנתק זרם, והמסחר נפתח לבסוף ב-10:44 בירידות שערים חדות. לפי הערכות בתעשיית קרנות הנאמנות, נפדו מהקרנות יותר ממיליארד שקל היום.

הפחד שאחז בציבור ובמשקיעים מהווה תוצאה ישירה של המפולת בבורסות העולם והורדת דירוג האשראי של ארצות הברית בסוף השבוע. לכך מצטרפים החששות מהתפשטות מהירה של משבר החוב באירופה - שם חוו הבורסות 12 ימים רצופים של ירידות, יחד עם פחד מהאטה בכלכלה האמריקנית שחוותה את שבוע המסחר הגרוע ביותר מאז נובמבר 2008. כל אלה סחררו את השווקים בימים חמישי ושישי.

הירידות החדות שהשתקפו בפתיחה הביאו כאמור להפעלת מנגנון "פתיחה אנגלית" היום; לפי כללי הנהלת הבורסה, במידה ובשלב הטרום מסחר המעו"ף יורד (או עולה) ב-2.5% ויותר, פתיחת המסחר תתעכב ב-3-5 דקות. אם גם לאחר הדחייה הראשונה שער המעו"ף יורד או עולה ב-2.5% מופעל עוד מנגנון "ניתוק זרם" שדוחה את הפתיחה בעוד 3-5 דקות, ואם לאחר מכן נרשמת ירידה של 5%-12% פתיחת המסחר נדחית ב-45-50 דקות. לאחר הפתיחה, אם במהלך המסחר המעו"ף צונח ב-8% מופעל מנגנון "ניתוק זרם" והמסחר נעצר ל-45 דקות, ואם שער המדד צונח ב-12% המסחר מופסק לחלוטין לאותו יום.

בליל שבת הורידה סוכנות הדירוג S&P את דירוג האשראי של ארה"ב (לראשונה בהיסטוריה), אשר עמד על דירוג מושלם של "AAA" מאז 1917, ובעולם כולו ממתינים בדאגה לתגובת השוק האמריקני ביום שני. השוק הישראלי הוא השוק המערבי הראשון שמגיב לכך, היום. כן נציין, כי ביום שלישי הקרוב לא מתקיים מסחר בבורסה בת"א עקב ט' באב, ולכן הבורסה תגיב לוול סטריט רק ביום רביעי הקרוב - מה שמגדיל את הדריכות במסחר היום.

בחזית הירידות ניצבו היום מניות הבנקים, כגון הפועלים (ירידה של 9.32%), לאומי (8.36%), ודיסקונט 9.96%, בעקבות הירידות החדות במניות הפיננסים בעולם. מניית כי"ל (7.87%) צנחה היום בשל הסנטימנט השלילי, וזאת למרות "גלולת הרגעה" שניסתה החברה לתת למשקיעים. החברה הודיעה הבוקר על חוזה עם לקוח בהודו למכירת אשלג במחיר של 490 דולר לטון.

בקרב מניות הטכנולוגיה, טאואר (12.90%) צנחה למרות המלצה חיובית נוספת שקיבלה מצ'רדן - המלצה נוספת שלא בולמת את קריסת המניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק