שר הפנים החליט: מקפיא את העלאת הארנונה

בעקבות חשיפת חדשות 2: שר הפנים אלי ישי כינס היום את משרדו והחליט להקפיא את העלאת הארנונה לפחות לחצי השנה הקרובה. "זעקת הציבור כואבת ואמיתית, הציבור קורס ואין בכוונתי לאשר זאת", אמר ישי. "אסור להכביד עוד על הציבור"

בעוד שהשפעתן של התוכניות שהציג אמש ראש הממשלה לפתרון משבר הדיור הן רק בטווח הארוך, הפעיל היום שר הפנים אלי ישי את סמכויותיו והחליט להקפיא את העלאת הארנונה למגורים כסיוע לציבור בטווח הקצר - כך נודע ל"גלובס". זאת, בעקבות הפרסום הראשון אמש ב"תכנית חיסכון".

בישיבה שקיים היום השר ישי עם מנכ"ל משרדו עמרם קלעג'י, סיכמו השניים כי בשלב הראשון לא יאושרו בקשות רשויות להעלאת ארנונה למשך חצי שנה, ולאחר מכן תיערך בחינה נוספת של הנושא בהתאם להתפתחויות הכלכליות.

על פי התוכנית, ידרוש ישי את מימון המהלך ממשרד האוצר ולא מכספי הרשויות. במסגרת התוכנית יחריג משרד הפנים רשויות הנמצאות בתהליך הבראה ויתאם עימן העלאה מדורגת של ארנונה. בנוסף, תיבחן העלאה דיפרנציאלית בשכונות בעלות מעמד סוציו-אקונומי גבוה ברשויות השונות.

בימים הקרובים יקיים ישי דיון משותף עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר המרכז לשלטון מקומי שלמה בוחבוט על מנת למצוא מקורות מימון נוספים לחיזוק הרשויות כדוגמת העלאת הארנונה למסחר ותעשייה.

"לא להכביד על הציבור"

"אין בכוונתי לאשר בקשות להעלאת ארונה למגורים. זעקת הציבור כואבת ואמיתית ולכן צריך לנקוט בצעדים מיידיים", הסביר ישי ל"גלובס". "הציבור קורס מול מלחמת התשה כלכלית והממשלה צריכה להוביל את קרב הבלימה. אנחנו נמצאים במלחמת התשה כלכלית וחובתה של הממשלה להיות זאת המובילה את קרב הבלימה. המלחמה היא מכל החזיתות - מוצרי מזון וצריכה, נדל"ן, שירותי רפואה".

לדבריו, הקפאת הארנונה היא צעד שמשפיע במישרין על ציבור שוכרי הדירות וציבור רוכשי הדירות. "מה שצריך לעמוד מול עינינו אלו האזרחים. ברור לי שהעלאת הארנונה זהו כלי המשפיע של איתנות הרשויות, וייתכן שרשויות לא העלו שנים רבות ארנונה, אבל בעת הזאת אסור לנקוט שום צעד שיש בו הכבדה על הציבור. הקושי הוא לא רק להשיג קורת גג, אלא גם היכולת לתחזק אותם. הכבדה בארנונה היא הכבדה על הציבור שגר גם במרכז וגם בפריפריה ואין בכוונתי לאשר זאת", סיכם ישי.

בשיחה עם ערוץ החדשות אישר היום שר הפנים אלי ישי כי החליט להקפיא את העלאת הארנונה. "מאבק הדיור צודק, הזעקה אמיתית, אמרתי שיקימו אוהלים כבר לפני שנתיים", אמר השר ישי. "בדרך ההתמודדות שלנו עם מוצרי המזון - צריך להקל גם בצעדים נוספים. אני יודע שזה לא יהיה קל, אבל אני יודע מה זה אזרח שלא גומר את החודש. שכבות הביניים בקריסה, ועל כן חייבים לפעול. אי אפשר להשיג שינויים גדולים בלי מחאה ציבורית. השיטה הקפיטליסטית היא שמפעם לפעם מוליכים את הציבור למשברים קשים".

אמש פורסם בתכנית חיסכון כי ב-150 ערים ורשויות מקומיות ואזוריות ברחבי הארץ מתכוונים להעלות בתקופה הקרובה את הארנונה. אותן רשויות (לרשימה המלאה - לחצו כאן) הגישו למשרד הפנים בקשה לשינוי צו המסים העירוני לשנה הנוכחית. במשרד הפנים אמרו כי המהלך צפוי להוביל לשיעורי התייקרות ממוצעים של עד 5%.

בינתיים, אושרה העלאת התעריף בשש רשויות: בהוד השרון וברעננה יתייקר חשבון הארנונה בכ-2.5%, ואילו תושבי ראש העין יאלצו לספוג עלייה של 4% בגובה מסי הארנונה. עלייה תהיה גם בבית שאן, מיתר וחצור.

בין הרשויות שביקשו להעלות את גובה הארנונה גם תל אביב יפו, ירושלים, באר שבע, בני ברק, הרצליה, חולון, כפר-סבא, אופקים, אילת, רחובות, ראש העין, חדרה ופתח תקווה.

לא הפעם הראשונה השנה

בתחילת 2011 זינק מחיר הארנונה בכ-30 רשויות ברחבי הארץ. אם לא די בכך, האמירו התעריפים בכלל הרשויות המקומיות בשנה האזרחית הנוכחית ב-1.44%.

בחלק מהרשויות, בעיקר אלו שבפריפריה, הסבירו כי הסיבה לבקשה להעלות את שיעור הארנונה נובעת מקיצוץ התקציבים על ידי הממשלה ומצבן הכלכלי הרעוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת