בלב המחאה: הרשויות מבקשות לייקר את הארנונה

הדיור בארץ יקר מאוד, זה כבר ברור. אבל ייתכן שכבר בקרוב תצטרף לעול הכלכלי של אזרחי ישראל מעמסה חדשה - בדמות העלאת מסי הארנונה ב-150 רשויות שונות. בשלוש ערים זה כבר אושר וייגבה מהתושבים באופן רטרואקטיבי

הארץ כולה סוערת ואוהלי המחאה נגד יוקר הדיור בארץ צצים כמעט בכל עיר, ובזמן שראש הממשלה מבטיח פתרונות מהירים לשיפור המצב - צפוי האזרח הישראלי לקבל בקרוב מכה נוספת בכיס: הפעם, בדמות עליית גובה מסי הארנונה ב-150 ערים ורשויות מקומיות ואזוריות ברחבי הארץ כבר בתקופה הקרובה.

אותן רשויות (לרשימה המלאה - לחצו כאן) הגישו למשרד הפנים בקשה לשינוי צו המסים העירוני לשנה הנוכחית. במשרד הפנים אמרו כי המהלך צפוי להוביל לשיעורי התייקרות ממוצעים של עד 5%.

בינתיים, אושרה העלאת התעריף בשש רשויות: בהוד השרון וברעננה יתייקר חשבון הארנונה בכ-2.5%, ואילו תושבי ראש העין יאלצו לספוג עלייה של 4% בגובה מסי הארנונה. עלייה תהיה גם בבית שאן, מיתר וחצור.

בין הרשויות שביקשו להעלות את גובה הארנונה גם תל אביב יפו, ירושלים, באר שבע, בני ברק, הרצליה, חולון, כפר-סבא, אופקים, אילת, רחובות, ראש העין, חדרה ופתח תקווה. בקריית ביאליק דווקא ביקשו להוריד את מחיר הארנונה.

במשרדי הפנים והאוצר יקיימו בשבועות הקרובים דיונים בבקשות הנוספות שהוגשו בנושא - ואם אכן יוחלט לקבלן, תהיה ההעלאה רטרואקטיבית וכבר בשנה זו.

לא הפעם הראשונה השנה

זוהי אינה ההתייקרות הראשונה בתעריפי הארנונה בשנה החולפת. בתחילת 2011 זינק מחיר הארנונה בכ-30 רשויות ברחבי הארץ. אם לא די בכך, האמירו התעריפים בכלל הרשויות המקומיות בשנה האזרחית הנוכחית ב-1.44%.

בחלק מהרשויות, בעיקר אלו שבפריפריה, הסבירו כי הסיבה לבקשה להעלות את שיעור הארנונה נובעת מקיצוץ התקציבים על ידי הממשלה ומצבן הכלכלי הרעוע.

במקביל, איימו היום גורמים בשלטון המקומי לפתוח כבר השבוע בשביתה כללית של הערים בפריפריה. לפי התכנית, יושבתו בכל יום ארבע רשויות ושירותי החינוך, הרווחה, הביטחון העירוני, התרבות והפנאי שבהן לא יפעלו. אם המהלך לא יסייע, מאיימים בשלטון המקומי לשבש שם גם את תחילת שנת הלימודים ולהשבית את בתי הספר מפעילות מ-4 בספטמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת