פרשנות: "צריך לחסל את קרטל החלב"

מחר תתקיים ישיבה מכרעת אצל ראש הממשלה נתניהו, שהחליט להתערב בעלייה של מחירי המזון. אז לקראתה, מציע נחמיה שטרסלר לנקוט מספר צעדים שיביאו להורדה משמעותית של מחירי המזון בצורה מיידית: פירוק מועצת החלב, פתיחת המשק לתחרות והורדת המכסים הגבוהים שמוטלים על מוצרי מזון מיובאים

ביום ראשון הקרוב, תתקיים אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו ישיבה שתעסוק במחירי המזון הגבוהים, ובכללם כמובן מחיריהם של מוצרי החלב. הצעתי לראש הממשלה, היא לעשות מהפיכה שלא נעשתה שנים - ולחסל את קרטל החלב.

מהו קרטל החלב אתם שואלים? מועצת החלב, שבצעדים שהיא נוקטת, היא לא מאפשרת למשק להתפתח, לא מקצה מכסות חדשות לחקלאים ואוסרת על הקמת רפתות חדשות, מכיוון שלא תקבל מכסות. על מועצת החלב לפעול כמו מועצת היין, כשכל אחד יכול לגדל כמה ענבים שהוא רוצה בכמה יקבים שהוא יכול.

משיחה שקיימתי עם ראש הממשלה, הוא הודה שמבנה ענף החלב בישראל מיושן, ויש לתקנו. ולגבי המלחמה עם הלובי החקלאי, מבטיח נתניהו "אני יותר חזק מהם. יש פה הזדמנות לתקן, ואני אתקן".

שיעורי מכס מופרזים על מוצרי מזון

אחד מהגורמים למחירי המזון הגבוהים בישראל, הוא שיעור המכס המגן מפני ייבוא. המס הגבוה שמוטל על המזונות המיובאים גורמים לכך שלא משתלם לייבא מוצרים לארץ, וכך היצרנים המקומיים יכולים להעלות מחירים כמעט ללא פיקוח. שימו לב לשיעורי המכס על חלק קטן ממוצרי המזון בארץ.

שמנת: 153%

חמאה: 140%

גבינה: 21 שקלים לק"ג

בשר בקר טרי: 190%

עוף טרי: עד 170%

טונה וסרדינים: 40%

דבש טבעי: עד 250%

שום: 9 שקלים לק"ג

שקדים מקולפים: 17 שקלים לק"ג