מפעילה סלולרית חדשה? אין ערבות

השותף הישראלי בקבוצת סלקט שוקי גלייטמן התייחס בריאיון ל"תכנית חיסכון" להודעת הקבוצה כי לא תצליח להעמיד ערבויות מבנק ישראלי במועד: "לא השלמנו עם האפשרות שניפסל ואני חושב שגם לא כדאי שהציבור ישלים עם זה. התוכנית העיסקית שלנו תעלה ללקוח פחות מחצי מהמחירים של היום"

המכרז להכנסת חברה סלולרית חמישית לשוק: השותף הישראלי בקבוצת "סלקט", שוקי גלייטמן, התייחס בריאיון ל"תכנית חיסכון" להודעת אנשיו על כך שלא יצליחו להשיג ערבויות מבנק ישראלי במועד. "היינו צריכים להעמיד ערבות בהיקף של 700 מיליון שקלים. למרות שהסכמנו על בטוחות בהיקף של כמעט פי שניים מגובה הערבות הנדרשת, לא הצלחנו לקבל הצעה מאף אחד משלושת הבנקים הישראליים שבאים בחשבון", תיאר גלייטמן.

"לכל אחד מהבנקים היה נימוק אחר. יש מעט מאוד הון עצמי בשוק התקשורת והבנקים מממנים אותו באופן מאסיבי. יש גם בנקים שמחזיקים במניות בחברות סלולר", ניסה גלייטמן להסביר את כישלון קבוצתו בגיוס הערבות הבנקאית הנדרשת.

גלייטמן התייחס גם לשאלה האם העובדה שמדובר במשקיעים מחו"ל הקשתה על קבלת הערבות ואמר: "אני מסתכל על רמת המינוף של הגופים הגדולים במשק. היחס בין ההשקעה העצמית לבין ההלוואה הוא יחס כל כך גרוע שאנחנו בכלל לא התקרבנו אליו". לשאלה מדוע אנשי עסקים ישראלים עם הרבה פחות כסף כן מקבלים ערבויות אמר כי "זה בגלל מערך יחסים כולל ובגלל שהבנק כבר חשוף אליהם בכל מקרה. יש אוסף שלם של שיקולים וכולם לגיטימיים".

קבוצת סלקט הציעה לבנקים להפקיד צ'ק על סך הסכום המלא בצירוף מכתב מלווה מהבנק גולדמן זקס. "המכתב המלווה של גולדמן זקס אומר שני דברים: הנכסים הנזילים של בעלי השליטה שנמצאים בבעלות הבהק הם הרבה מעבר לנדרש למכרז ושהבנק ישמח לתת ערבות למעננו", ציין גלייטמן.

"לא השלמנו עם האפשרות שניפסל ואני חושב שגם לא כדאי שהציבור ישלים עם זה. התוכנית העיסקית שלנו קיבלה אישוש מצוין. היא תוכנית מצוינת. אנחנו מדברים על תוכניות פשוטות של 'שלם סכום ידוע מראש ודבר כמיטב יכולתך' בפחות מחצי מהמחירים של היום", אמר גלייטמן בנוגע לאפשרות הסבירה שקבוצת סלקט תיפסל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת